زیان 45 میلیارد دلاری غول‌های فناوری پس از تحقیقات اتحادیه اروپا

گوگل با این اتهام روبروست که موتور جستجوی مشهورش به طور ناعادلانه خدمات تحت پوشش خود را به ضرر رقبایش به کاربران معرفی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه اتحادیه اروپا غول‌های فناوری را زیر ذره‌بین گذاشت و تحقیقاتی برای روشن کردن تخلفات احتمالی آنها در راستای جلوگیری از رقابت در بازار آغاز کرد، کمپانی‌های «اپل»، «متا» شرکت مادر «فیسبوک»، و «آلفابت» شرکت مادر «گوگل» 45 میلیارد دلار در بازار سهام زیان کردند.

اپل بزرگترین ضربه را خورد و 22 میلیارد دلار از دست داد. متا دومین بازنده بزرگ بود و 16 میلیارد دلار ضرر کرد. آلفابت شاهد کاهش ارزش 7 میلیارد دلاری سهام خود بود.

اتحادیه اروپا در حال بررسی این موضوع است که آیا اپل، متا، و آلفابت مطابق قانون جدید ضد انحصاری این اتحادیه تحت عنوان «قانون بازارهای دیجیتال» عمل می‌کنند یا خیر.

این قانون شش مورد از بزرگترین شرکت‌های فناوری که تحت عنوان «کلیددار دروازه صنعت» طبقه‌بندی شده‌اند را هدف قرار می‌دهد، و قصدش کاهش تسلط غول‌های فناوری بر بازار و عادلانه‌تر کردن روابط بازار فناوری است.

به ویژه گوگل با این اتهام روبروست که موتور جستجوی مشهورش به طور ناعادلانه خدمات تحت پوشش خود مثل «خرید گوگل» و «پروازهای گوگل» را به ضرر رقبای خود به کاربران معرفی می‌کند.

هم گوگل و هم اپل با این پرسش روبرو هستند که آیا فروشگاه‌های برنامه آنها فقط برنامه‌های اختصاصی خودشان را می‌فروشند، یا به توسعه‌دهندگان مستقل نیز اجازه می‌دهند تا محصولات خودشان را ارائه دهند.

این دومین بار طی چند روز اخیر بود که اپل به دلیل درگیری در امور قانونی خبرساز شد. پیش از تحقیقات اتحادیه اروپا، وزارت دادگستری آمریکا از اپل شکایت کرده بود.

ادعای وزارت دادگستری این بود که اپل با ایجاد انحصار در بازار تلفن‌های هوشمند، قانون ضد انحصار تجاری آمریکا را نقض کرده است. سهام اپل پس از شکایت آمریکا نیز دستخوش نوسان شده بود، و اینک پس از تحقیقات اتحادیه اروپا باز در بازار ضرر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size