اخترشناسان عظیم‌ترین ابرخوشه کیهان را کشف کردند

ابرخوشه جدید 3 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد، 360 میلیون سال نوری وسعت دارد، و خانه 26 کوادریلیون ستاره است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تکلیف زمین در فضا از منظر افکار عمومی مشخص است. زمین سیاره‌ای کوچک است که دور یک ستاره متوسط می‌گردد. این ستاره متوسط یا خورشید هم به دور مرکز کهکشان ما «راه شیری» می‌چرخد. ولی از اینجا به بعد قضیه پیچیده می‌شود.

راه شیری خود بخشی از ساختار بزرگتری به نام «ابرخوشه لانیاکی» است که 250 میلیون سال نوری وسعت دارد. این منطقه بزرگی از فضاست که حداقل صدهزار کهکشان را در خود جای داده است.

اخترشناسان اخیرا موفق شدند بزرگترین ابرخوشه کیهان که تا امروز مشاهده شده است را کشف کنند. این ابرخوشه که دانشمندان «اِیناستو» نامش نهاده‌اند، 3 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد، 360 میلیون سال نوری وسعت دارد، و خانه 26 کوادریلیون ستاره است.

این ابرخوشه جدید به اسم پروفسور جان ایناستو نامگذاری شده است که در زمینه تحقیق بر روی ابرخوشه‌ها پیشگام بوده است، و در 23 فوریه 2024 تولد 95 سالگی خود را جشن گرفت.

ابرخوشه هایی مانند لانیاکی و ایناستو از بزرگترین ساختارهای کیهان هستند. اگر بخواهید تصویری قیاسی از عظمت چنین ساختارهایی داشته باشید، سکه‌ای را در وسط زمین فوتبال تصور کنید. سکه نشانگر کهکشان راه شیری است و اطراف زمین مرزهای ابرخوشه خواهد بود.

تحقیقات همچنین سازوکارهای جالبی را درون ابرخوشه جدید مشخص کرد. مثلا دانشمندان دریافتند که کهکشان‌های درون این ابرخوشه کندتر از سرعت انبساط عمومی کیهان از یکدیگر دور می‌شوند. این به دلیل کشش گرانشی ابرخوشه است که مثل ترمز عمل می‌کند و جلوی انبساط ساختارهای درون خود را می‌گیرد.

با این حال، اخترشناسان تاکید می‌کنند که گرانش ابرخوشه در درازمدت نخواهد توانست جلوی انبساط ساختارهای درونش را بگیرد، که به این معناست که کهکشان‌های درون ابرخوشه‌ها نیز بالاخره از هم دور می‌شوند. این معلوم می‌کند که ابرخوشه‌ها ساختارهای پایداری نیستند و باید آنها را پدیده‌های موقت و در حال تغییر در نظر گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size