رونق سکویای غول‌پیکر در بریتانیا به جای آمریکا

در بریتانیا آب و هوا معتدل‌تر و مرطوب‌تر است، و این در درازمدت به سود این درختان عمل کرده و باعث رشد زیادشان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محققان می‌گویند سکویای غول‌پیکر، بزرگترین درخت روی زمین که بومی آمریکاست و اولین بار در قرن نوزدهم در کالیفرنیا کشف شد، طی سال‌های اخیر در بریتانیا رونق گرفته است و تعداد اصله‌های آن حتی بیشتر از آمریکا شده است.

این درخت غول‌پیکر در قرن نوزدهم مورد توجه ثروتمندان بریتانیا قرار گرفت، و شماری از آنها در خانه‌های اعیانی کاشته شد و نشانگر اشرافیت صاحبان‌شان بود. اکنون، در حالی که در کوه‌های سیرا نوادای کالیفرنیا تنها حدود هشتاد هزار سکویای غول‌پیکر باقی مانده است، در بریتانیا نیم میلیون اصله از این درخت وجود دارد.

دلیل تفاوت چشمگیر شمار سکویاهای غول‌پیکر در محل زیست بومی خود و محلی که به آن منتقل شده‌اند این است که درختان مذکور در کالیفرنیا پیوسته در معرض آتش‌سوزی‌های فصلی و خشکسالی‌های شدید قرار می‌گیرند، اما درختان موجود در بریتانیا، به دلیل آب و هوای معتدل جزیره، از امنیت بالایی برخوردارند.

دکتر ماتیاس دیزنی، پژوهشگر یونیورسیتی کالج لندن که روی درختان سکویای غول‌پیکر تحقیق می‌کند، می‌گوید در بریتانیا آب و هوا معتدل‌تر و مرطوب‌تر است، و این در درازمدت به سود این درختان عمل کرده و باعث رشد زیادشان شده است.

سکویای غول‌پیکر می‌تواند بیش از 3000 سال عمر کند. این درخت در دهه 1800 به بریتانیا آورده و در زمین‌های املاک بزرگ کاشته شد، و به دلیل نادر بودن به نمادی از تجمل دوران ویکتوریا تبدیل شد.

دیزنی می‌گوید سکویای غول‌پیکر به سرعت رشد می‌کند و سایه و فواید دیگری همچون جذب کربن را فراهم می‌کند، اما هنوز معلوم نیست که نقش آن در تنوع زیستی بومی چقدر مهم است.

به گفته دیزنی: «شماری شگفت‌انگیز از این درختان در بریتانیا وجود دارد و رشدشان هم عالی است. با وجودی که سکویای غول‌پیکر گونه‌ای نسبتا جدید در کشورمان است، باید قدرش را بدانیم و از آن مراقبت کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size