گرمای هوا بر بارداری زنان تاثیر منفی می‌گذارد

محققان تخمین زدند که هر 1 درجه سانتیگراد افزایش دما، 17 درصد افزایش خطر ابتلا به «استرس جنینی» را افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد که گرمای هوا روی بارداری زنان تاثیر منفی می‌گذارد، و می‌تواند وزن نوزاد را کاهش دهد، که به عوارض سلامتی می‌انجامد، و یا خطر مرده‌زایی را افزایش می‌دهد.

بدن زنان باردار تلاش می‌کند تا دمای هسته طبیعی خود را حفظ کند، اما برای خنک شدن در هوای بسیار گرم به فعالیت سخت‌تری نیاز دارد. این بدین معناست که زنان باردار بیشتر در معرض خطر از دست دادن آب بدن و گرمازدگی هستند.

دانشمندان می‌گویند هنگامی که گرمای هوا با رطوبت بالا همراه است، تاثیر آن روی بارداری بدتر هم می‌شود. رطوبت بالا تبخیر عرق را دشوار می‌کند، که باعث می‌شود سیستم خنک‌کننده طبیعی بدن مختل شود.

به گفته متخصصان، اگر زنی در اوایل دوران بارداری خود در معرض گرمای شدید قرار بگیرد، این می‌تواند منجر به نقص مادرزادی فرزند شود. به همین دلیل است که به زنان باردار توصیه می‌شود به سونا نروند.

با افزایش دما، خون بیشتری در نزدیکی پوست جریان می‌یابد تا دفع گرما را ممکن کند، اما این می‌تواند باعث کاهش جریان خون به سوی جفت شود. در نتیجه، جنین ممکن است اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نکند، که می‌تواند رشد کودک را محدود کند یا باعث زایمان زودرس شود.

جریان خون ناکافی به جفت همچنین می‌تواند باعث ایجاد عارضه دیگری به نام «پره‌اکلامپسی» شود. این یک بیماری فشار خون بالاست که در دوران بارداری ایجاد می‌شود و ممکن است هم برای مادر و هم برای نوزاد خطرناک باشد.

در پژوهشی که سوژه آن زنان باردار مزرعه‌دار روستایی در گامبیا در آفریقا بودند، که اغلب تحت گرمای شدید هوا قرار می‌گرفتند، یافته‌های اولیه نشان‌دهنده کاهش جریان خون در جفت و ضربان قلب بالاتر از حد طبیعی در جنین بود.

محققان تخمین زدند که هر 1 درجه سانتیگراد افزایش دما، 17 درصد افزایش خطر ابتلا به «استرس جنینی» را افزایش می‌دهد. آنها در عین حال خواهان تحقیقات دقیق‌تری درباره پیامدهای بارداری تحت تاثیر استرس حرارتی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size