قمر مشتری برای تنفس یک میلیون انسان اکسیژن تولید می‌کند

اروپا 3100 کیلومتر قطر دارد، که آن را به چهارمین قمر بزرگ از 95 قمر شناخته‌شده مشتری تبدیل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاوشگر «جونو»ی ناسا اخیرا کشف کرد که قمر یخی مشتری به نام «اروپا» هر 24 ساعت حدود 1000 تن اکسیژن تولید می‌کند، که برای نفس کشیدن یک میلیون انسان کافی است.

این قمر به دلیل احتمال وجود حیات در اقیانوس زیرسطحی خود، از مدت‌ها قبل مورد توجه اخترشناسان قرار گرفته است. دانشمندان میزان تولید اکسیژن اروپا را بر اساس میزان تصاعد هیدروژن از سطح آن تخمین زدند.

اروپا مانند یک گلوله یخی است که به آرامی آب خود را در یک جریان روان از دست می‌دهد. این جریان مایع متشکل از ذرات یونیزه را میدان مغناطیسی فوق‌العاده قوی مشتری به گردش درمی‌آورد. این ذرات یونیزه بر اروپا تأثیر می‌گذارند، و آب را به مولکول‌های خود تجزیه می‌کنند و هیدروژن و اکسیژن تولید می‌کنند.

اروپا یکی از مکان‌های بالقوه برای وجود حیات در منظومه شمسی فراتر از زمین است. دانشمندان امیدوارند با پیشرفت فناوری بتوانند در زیر پوسته منجمد این ماه آثاری از حیات پیدا کنند.

اروپا 3100 کیلومتر قطر دارد، که آن را به چهارمین قمر بزرگ از 95 قمر شناخته‌شده مشتری تبدیل می‌کند. از آنجایی که تصور علمی بر این است که اروپا دارای یک اقیانوس زیرسطحی است، دانشمندان بر این باورند که می‌توان با بمباران کردن سطح این ماه با اکسیژن، اقیانوس آن را اکسیژنه کرد.

جونو در سال 2011 برای کاوش مشتری و قمرهای آن به فضا پرتاب شد. این فضاپیما طی دو سال گذشته در حال عکس گرفتن و ارسال داده‌های شگفت‌انگیز از سیستم مشتری، به ویژه اروپا، و ماه آتشفشانی به نام «آیو» بوده است.

جونو به پرواز در اطراف اقمار مشتری و گردآوری داده از آنها ادامه خواهد داد، اما اکنون در حال ترک حوزه اروپاست. آیو قمر بعدی مشتری است که جونو قصد بررسی آن را دارد، و در تاریخ 9 آوریل از کنارش می‌گذرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size