بیل گیتس: هوش مصنوعی قرار نیست جادو ‌کند

سؤالاتی درباره خوشبختی انسان یا رضایت از رابطه، حداقل در حال حاضر در حیطه عملکرد هوش مصنوعی قرار نمی‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیل گیتس، بنیانگذار کمپانی فناوری «مایکروسافت»، می‌گوید هوش مصنوعی قرار نیست جادو کند، و تنها کارش این است که آنچه را انسان می‌تواند انجام ‌دهد، با سرعت و دقت بیشتری انجام دهد.

به گفته گیتس، اگر مساله‌ای به هوش مصنوعی ارائه شود که انسان هنوز راه حل آن را نمی‌داند، هوش مصنوعی نمی‌تواند جادو کند و آن مساله را حل کند. او می‌گوید برای استفاده بهینه از این ابزار، باید داده‌ها را هرچه تخصصی‌تر کرد.

به عنوان مثال، کارشناسان با جزئیات بالا می‌دانند که چگونه میزان نیتروژن بر عملکرد محصولات کشاورزی تأثیر می‌گذارد، و در اندازه‌گیری سطح آن دقیق هستند. هوش مصنوعی می‌تواند کار آنها را بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر کند.

در مقابل، سؤالاتی درباره خوشبختی انسان یا رضایت از رابطه، که اموری بسیار ذهنی هستند و جواب‌شان برای هر کسی متفاوت است، حداقل در حال حاضر در حیطه عملکرد هوش مصنوعی قرار نمی‌گیرند.

گیتس بر این باور است که هوش مصنوعی در نهایت در زمینه مشاوره روانی نیز نقش ایفا خواهد کرد، اما اضافه می‌کند که لازم است در این باره بسیار مراقب بود، چرا که انجام این کار به عوامل زیادی نیاز دارد که هنوز موجود نشده‌اند.

یکی دیگر از زمینه‌هایی که به گفته مدیرعامل پیشین مایکروسافت، هوش مصنوعی هنوز در آن ضعیف است، حوزه ریاضیات پیچیده است. به گفته گیتس، چون ریاضیات پیچیده روش‌های بسیار مختلفی دارد که بشر هنوز کشف نکرده است، هوش مصنوعی نمی‌تواند در آن زمینه دقیق عمل کند.

با این وجود، گیتس می‌گوید این محدودیت‌ها معنایش این نیست که باید سعی کنیم غول هوش مصنوعی را به چراغ بازگردانیم، چرا که جنبه‌های مثبت این فناوری برای بشر خیلی بیشتر است، اگرچه برای بهینه کردن آن راهی دراز در پیش است. او بر این باور است که در آینده استفاده از هوش مصنوعی گسترش خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید