چگونه خفاش‌ها در دنیای پر سر و صدا مسیر خود را پیدا می‌کنند؟

مغز خفاش‌ به دو شیوه متفاوت صداهای ناشی از ناوبری صوتی و صداهای دیگر را پردازش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خفاش‌ها برای یافتن مسیر خود از روش «ناوبری صوتی» استفاده می‌کنند. این فرایند شامل انتشار اصوات اولتراسونیک است که پس از برخورد با اشیاء انعکاس پیدا می‌کنند و تصویر محیط اطراف را در مغز خفاش ایجاد می‌کنند.

ولی محیط اطراف تقریبا هیچ وقت ساکت نیست، و همیشه سر و صدای طبیعت و دیگر جانوران و حتی خفاش‌های همسایه وجود دارد، که ظاهرا باید خفاش را گیج کند و نگذارد او مسیر درست را بیابد. پژوهشی جدید معلوم کرد خفاش‌ها چگونه در دنیای پر سر و صدا مسیر خود را پیدا می‌کنند.

پیشتر اعتقاد بر این بود که مناطق بالاتر مغز مسئولیت پردازش صداها را بر عهده دارند. با این حال، پژوهشی در سال 2021 نشان داد که این پردازش در ساقه مغز آغاز می‌شود، که بخشی از مغز است که عملکرد آن برای کنترل کارهای اساسی بدن مانند تنفس و ضربان قلب حیاتی است.

در آخرین تحقیقات، دانشمندان دو الکترود فوق‌العاده نازک را زیر پوست سر خفاش‌ها قرار دادند و امواج مغزی آنها را ضبط کردند. حیوانات تحت بیهوشی کامل بودند تا از هرگونه حرکتی که می‌توانست نتایج را مختل کند، جلوگیری شود.

یافته‌های شگفت‌انگیز این پژوهش نشان داد که مغز خفاش‌ به دو شیوه متفاوت صداهای ناشی از ناوبری صوتی و صداهای دیگر را پردازش می‌کند. صداهای معمولی در مغز خفاش بر اساس نوع و اهمیت‌شان پردازش می‌شوند.

در مقابل، صداهای ناوبری صوتی که برای پیمایش و جلوگیری از برخورد با موانع بسیار مهم هستند، فرکانس پایین‌تری دارند، اما سیگنال‌های قوی‌تری در ساقه مغز در ایجاد می‌کنند، که نشانگر مکانیسم تشخیص انحراف است.

به گفته دانشمندان، نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که مغز خفاش‌ها برای واکنش سریع به نشانه‌های ناوبری ساخته شده‌ است، و در حالی که می‌تواند انواع و اقسام صداها را پردازش کند، روی سیگنال‌های صوتی حیاتی تمرکز می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size