قیمت شکلات در جهان افزایش می‌یابد

پلایشگاه‌های کاکائو در آفریقا ابتدا دانه‌های کاکائو را به کره و مایه تبدیل می‌کنند، و بعد آن را به کارخانه‌های شکلات‌سازی در سراسر جهان می‌فروشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از کاهش برداشت مداوم دانه‌های کاکائو در آفریقا، کارخانه‌های بزرگ پالایش کاکائو در غنا و ساحل عاج تقریبا تولید خود را متوقف کرده‌اند، که بدین معناست که قیمت شکلات در سرتاسر جهان افزایش می‌یابد.

امسال چهارمین سال کاهش برداشت دانه‌های کاکائو در آفریقاست، که باعث بی‌کاری پالایشگاه‌های دو کشوری شده است که حدود 60 درصد مایه شکلات کاکائویی جهان را تولید می‌کنند.

شکلات را نمی‌شود مستقیما از طریق دانه‌های کاکائو ساخت. برای این منظور، پلایشگاه‌های کاکائو در آفریقا ابتدا دانه‌های کاکائو را به کره و مایه تبدیل می‌کنند، و بعد آن را به کارخانه‌های شکلات‌سازی در سراسر جهان می‌فروشند. اما پالایشگاه‌ها می‌گویند امسال دانه‌ای برای خرید وجود ندارد.

«ترنسکو»، پالایشگاه کاکائوی دولتی ساحل عاج و یکی از نه کارخانه اصلی کشوری که منبع اصلی کاکائوست، می‌گوید به دلیل افزایش شدید قیمت دانه‌های کاکائو خرید را متوقف کرده است. ترنسکو می‌گوید هنوز با استفاده از ذخایر خود در حال تولید مایه شکلات است، اما معلوم نکرد ظرفیت تولید آن چقدر است.

در غنا، که دومین کشور تولیدکننده مایه کاکائوست، هشت کارخانه بزرگ، شامل شرکت پالایش کاکائوی متعلق به دولت، از زمان آغاز فصل برداشت کاکائو در ماه اکتبر بارها فعالیت خود را به مدت چندین هفته به حالت تعلیق درآورده‌اند.

با نظر به این مسائل، تولیدکنندگان شکلات در سراسر جهان بهای تولیدات خود را افزایش داده‌اند. فروشگاه‌های خرده‌فروش آمریکا پارسال 11.6 درصد بیشتر از سال 2022 برای فروش شکلات پول گرفتند.

«سازمان بین‌المللی کاکائو» می‌گوید انتظار دارد تولید جهانی کاکائو 10.9 درصد، معادل 4.45 میلیون تن، در فصل جاری کاهش یابد. عدم تطابق تقاضا با عرضه در این فصل به کسری 374000 تنی شکلات در بازار منجر می‌شود.

سازمان بین‌المللی کاکائو می‌گوید انتظار دارد ارزش سهام جهانی کاکائو تا پایان فصل جاری به پایین‌ترین میزان خود طی 45 سال اخیر سقوط کند. بازار کاکائو از اواخر دهه 1960 چهار سال متوالی کسری به خود ندیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size