گرمایش زمین منجر به افزایش تنوع میکروبی خاک شده است

برای افراد معمولی مثل باغبانان و کشاورزان، درک واکنش‌های حیات میکروبی به تغییرات اقلیمی و بالا و پایین رفتن دمای هوا و خاک بسیار مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش جدید معلوم کرد که هرچه زمین گرم‌تر می‌شود، تنوع باکتری‌های درون خاک افزایش می‌یابد. این اکتشاف تحولی بزرگ در نگرش به پدیده تغییرات اقلیمی ایجاد می‌کند، و نشان می‌دهد که گرمایش زمین عاملی منحصرا منجر به انقراض حیات نیست.

دانشمندان برای کشف اسرار زندگی میکروبی، در یک چمنزار قطبی در ایسلند که به مدت بیش از نیم قرن با گرمای ژئوترمال در حرارت 6 درجه سانتیگراد گرم‌تر از محیط اطرافش نگه داشته شده است، خاک را مورد بررسی قرار دادند.

آنها با استفاده از روش پروب ایزوتوپ، جامعه پر جنب و جوش باکتری‌هایی که قبلاً خفته بودند اما اخیرا به خاطر گرما بیدار شده‌اند را کشف کردند. خاک بزرگترین مخزن کربن آلی زمین است، و میکرو-ارگانیسم‌ها در آن نشو و نمو می‌کنند، و این باعث تجزیه مواد آلی و انتشار دی اکسید کربن در هوا می‌شود.

این فرآیند، که برای چرخه جهانی کربن حیاتی است، مدت‌هاست که تحت تأثیر افزایش دما در حال تسریع است. با این حال، پژوهش جدید نشان داد که گرمایش زمین لزوما منجر به نابودی تمام گونه‌ها نمی‌شود، چرا که چندین دهه گرم شدن پیوسته باعث رونق زندگی میکروبی در خاک ایسلند شده است.

برخلاف انتظار عموم و دانشمندان، نرخ رشد میکروب‌های مناطق مختلف با آنهایی که در خاک‌های خنک‌تر هستند سازگار است، اما خاک‌های گرم‌تر به طرز چشمگیری غنای باکتریایی بیشتری دارند. این تنوع نشانگر لزوم تجدید نظر اساسی درباره چگونگی واکنش جوامع میکروبی به تغییرات آب و هوایی است.

برای افراد معمولی مثل باغبانان و کشاورزان، درک واکنش‌های حیات میکروبی به تغییرات اقلیمی و بالا و پایین رفتن دمای هوا و خاک بسیار مهم است. این آگاهی می‌تواند به ایجاد شیوه‌های پایدار کشاورزی و استراتژی‌های مدیریت بهتر خاک بینجامد که موجب اطمینان بیشتر از سلامت زمین و بهره‌وری محصولات شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size