مصرف حشیش خطر سکته قلبی و مغزی را شدیدا افزایش می‌دهد

حشیش طی دو دهه گذشته در بسیاری از ایالات آمریکا قانونی شده است، و به طور فزاینده‌ به عنوان ماده مخدر تفریحی و دارویی استفاده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهش جدید «موسسه ملی بهداشت» ایالات متحده به‌طور قطع نشان داد که دود کردن پیوسته حشیش می‌تواند خطر سکته قلبی و مغزی را به شدت افزایش دهد.

در جریان یکی از گسترده‌ترین تحقیقات برای کشف ارتباط بین دود کردن حشیش و سلامت قلبی-عروقی، کارشناسان داده‌های 435000 فرد بزرگسال آمریکایی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

حدود سه‌چهارم داوطلبان گفتند که حشیش را در قالب سیگار دود می‌کنند، و حدود یک‌چهارم نیز گفتند با استفاده از روش‌های دیگری مانند ویپ (سیگار الکترونیکی) یا خوردن، حشیش را مصرف می‌کنند.

بر اساس این پژوهش، افرادی که روزانه حشیش دود می‌کنند، در مقایسه با کسانی که حشیش نمی‌کشند، 25 درصد بیشتر در خطر سکته قلبی و 42 درصد بیشتر در خطر سکته مغزی قرار دارند.

دانشمندان متوجه شدند که حتی دود کردن گهگداری حشیش نیز می‌تواند منجر به افزایش خطر حوادث قلبی-عروقی شود. مصرف‌کنندگانی که فقط هفته‌ای یک بار حشیش می‌کشند، 3 درصد بیشتر در معرض سکته قلبی و 5 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی هستند.

دود کردن حشیش مثل دود کردن توتون مواد سمی آزاد می‌کند. دود کردن دخانیات می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی بشود. پژوهش جدید به‌طور قطع نشان داد که دود کردن حشیش یک عامل خطرناک برای افزایش بیماری‌های قلبی-عروقی است، که عامل اصلی مرگ و میر در آمریکاست.

از آنجایی که حشیش طی دو دهه گذشته در بسیاری از ایالات آمریکا قانونی شده است، به طرز فزاینده‌ای به عنوان ماده مخدر تفریحی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، و به همین دلیل هم تحقیقات جامع درباره آن لازم است.

در جایی که برخی از تحقیقات پیشین دود کردن پیوسته حشیش را با پیامدهای منفی سلامتی مانند اختلال در عملکرد مغز و آسیب ریه و همچنین بیماری‌های عروقی مرتبط کرده بودند، هنوز دانش جامعی درباره تأثیر آن بر سلامت قلب وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size