پایگاهی در قطب جنوب که برای زندگی در آن باید عمل آپاندیس کرد

زمستان پیش همه ساکنان پایگاه در خانه گیر افتاده بودند چرا که دمای هوا 47 درجه زیر صفر بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پایگاهی متعلق به شیلی در قطب جنوب وجود دارد که برای زندگی بلندمدت در آن باید آپاندیس را عمل کرد و درآورد. این پایگاه که «ویا لاس استرلاس» نام دارد، یکی از معدود سکونتگاه‌های قطب جنوب است که برخی ساکنان مجبورند سال‌ها در آن زندگی کنند.

برداشتن آپاندیس یک اقدام احتیاطی ضروری است، چرا که نزدیک‌ترین بیمارستان بیش از 1000 کیلومتر با پایگاه فاصله دارد، و برای رسیدن به آن باید به آن سوی اقیانوس سرد و خطرناک سفر کرد. تعداد پزشکان پایگاه نیز انگشت‌شمار است، و هیچ‌کدام‌شان هم متخصص نیستند.

Advertisement

ویا لاس استرلاس یک پایگاه عموما نظامی است، و پرسنل نیروی هوایی و دریایی شیلی به علاوه دانشمندان و محققان در آن زندگی می‌کنند. کسانی که برای مدتی طولانی آنجا می‌مانند، معمولا خانواده‌های‌شان را همراه‌شان می‌برند. باردار شدن در این پایگاه ممنوع است، زیرا بسیار خطرناک است.

راه اصلی ورود و خروج از پایگاه با هواپیمای ترابری نظامی است. یک هواپیمای لاکهید C-130 برای رسیدن به ویا لاس استرلاس به مدت چندین ساعت از روی آب‌های متلاطم اقیانوس جنوبی پرواز می‌کند تا به مقصد برسد.

مسافرانی که سوار این هواپیما می‌شوند، از جنوبی‌ترین نقطه شیلی به پرواز درمی‌آیند، و پس از عبور از روی اقیانوس سرد و تاریک، که افتادن در آن طی تنها چند دقیقه به مرگ می‌انجامد، در فرودگاه کوچک پایگاه فرود می‌آیند.

میانگین دمای سالانه در ویا لاس استرلاس منفی 2.3 درجه سانتیگراد است، که از سرزمین اصلی قطب جنوب گرم‌تر است. زمستان پیش همه در خانه گیر افتاده بودند چرا که دمای هوا 47 درجه زیر صفر بود.

اگرچه شرایط زندگی در ویا لاس استرلاس طاقت‌فرساست، ساکنان آن زندگی منحصر به فردی را در انتهای جهان تجربه می‌کنند و با پدیده‌هایی روبرو می‌شوند که هیچ‌کس دیگری روی زمین نمی‌تواند آنها را مشاهده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size