کشف شگفت‌انگیز درباره کمربند کایپر

دانشمندان امیدوارند افق‌های نو تا 100 واحد نجومی دوام بیاورد، و اگر خوش شانس باشد تا حاشیه منظومه شمسی فراتر از 120 واحد نجومی برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاوشگر «افق‌های نو» که هم‌اکنون در حال سفر در فضای فراتر از منظومه شمسی است، نشانه‌هایی از میزان غیرمنتظره خاک در «کمربند کایپر» پیدا کرده است، که نشان می‌دهد این منطقه از فضا احتمالا آنچنان که اخترشناسان تصور می‌کردند خالی از اجرام فضایی نیست.

برآورد اخترشناسان این است که کمربند کایپر بسیار بزرگ است. این پدیده از فراتر از مدار نپتون در حدود 30 واحد نجومی فاصله از خورشید شروع می‌شود و تا فاصله‌ای ناشناخته به بیرون گسترش می‌یابد. هر واحد نجومی 150 میلیون کیلومتر و معادل فاصله تقریبی زمین تا خورشید است.

تصور جاافتاده علمی این است که منطقه اصلی داخلی کمربند کایپر در حدود 50 واحد نجومی به پایان می‌رسد. با این حال، مشاهدات جدید تلسکوپی نشان می‌دهد که منطقه اصلی داخلی ممکن است تا 80 واحد نجومی گسترش پیدا کند، که بدین معنی است که کمربند کایپر می‌تواند بسیار بزرگتر از حد انتظار باشد.

کاوشگر ناسای افق‌های نو که برای اکتشاف منظومه شمسی بیرونی پرتاب شده است، اکنون در حال گذار از درون کمربند کایپر است. بر اساس داده‌های جدیدی که این کاوشگر به زمین ارسال کرده است، میزان خاک در کمربند کایپر بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌شد.

کمربند کایپر پر از اشیاء ناشناخته همچون تخته‌سنگ‌های بزرگ، سیارات کوتوله، و اجرام یخی است، که همه‌شان برای بشر قابل مشاهده نیستند چون آنجا بسیار تاریک است. اکنون داده‌های افق‌های نو نشان می‌دهد که در آن منطقه از فضا باید اجرام بسیار زیادی وجود داشته باشد که با هم برخورد کرده و خاک تولید می‌کنند.

افق‌های نو اکنون بیش از 58 واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. این کاوشگر اکنون در دومین مرحله از مأموریت گسترده خود قرار دارد، و تا به امروز انتظارات اولیه را برآورده کرده و داده‌های زیادی به زمین فرستاده است. دانشمندان امیدوارند افق‌های نو حداقل تا 100 واحد نجومی دوام بیاورد، و اگر خوش شانس باشد، بتواند تا حاشیه منظومه شمسی فراتر از 120 واحد نجومی برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید