سریال «شوگان»؛ تصویرگر خشونت‌های سیاسی ژاپن فئودال

دریانورد انگلیسی که کشتی‌اش در نزدیکی سواحل ژاپن غرق شده است، باید برای بقا در فضای سیاسی به شدت متخاصم و نامتعادل تلاش کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سریال «شوگان» تولید «هولو، اف‌‌اکس، و دیزنی پلاس» که هم‌اکنون در حال پخش تلویزیونی است، بر اساس داستان کلاسیک تاریخی نویسنده بریتانیایی جیمز کلاول (1975) ساخته شده است و خشونت‌های سیاسی ژاپن فئودال را تصویر می‌کند.

داستان سریال در سال 1600، در پایان حدود دو قرن جنگ داخلی آغاز می‌شود. جان بلکثورن، دریانورد انگلیسی که کشتی‌اش در نزدیکی سواحل ژاپن غرق شده است، باید برای بقا در فضای سیاسی به شدت متخاصم و نامتعادل تلاش کند.

در جایی که مبلغان کاتولیک علیه بلکثورن پروتستان توطئه می‌کنند، او دوستی غیرمعمول در قالب فرماندار محلی ارباب یوشی توراناگا پیدا می‌کند، که ظاهراً خودش نیز در خطر است و توسط رقبای سیاسی‌اش هدف ترور است.

دوران داستان که به عنوان «سنگوکو جیدای» یا «دوران ایالات متخاصم» (1467-1615) شناخته می‌شود، دورانی پر هرج و مرج بود که طی آن ژاپن مدام درگیر جنگ‌های داخلی بود و اربابان فئودال برای کنترل کامل کشور تلاش می‌کردند.

دوره سنگوکو با نبرد «سکیگاهارا» در سال 1600 به اوج خود رسید. این بزرگترین و مهمترین نبرد در تاریخ فئودالی ژاپن بود که سرنوشت کشور را تعیین کرد و در جریان آن طی یک روز حدود 36000 کشته یا زخمی شدند.

پس از نبرد سکیگاهارا ژاپن وارد عصر شوگان‌ها شد، که طی آن ارباب قدرتمندی به نام شوگان به نیابت از امپراطور بر یک ژاپن متحد حکومت می‌کرد. دوران شوگان‌ها بیش از 250 سال ادامه داشت، و طی آن تأثیرات استعماری اسپانیا و پرتغال با خشونت حذف شد، و ژاپن تحت نظم آهنین صلح نسبی را تجربه کرد.

شوگان پیشتر نیز یک بار به سریال تلویزیونی تبدیل شده بود. مینی‌سریال نه‌ساعته شبکه «ان‌بی‌سی» که در سال 1980 با حضور ستاره‌هایی همچون ریچارد چمبرلین، جان ریس-دیویس، توشیرو میفونه، و اورسون ولز در نقش راوی ساخته شد، تحسین مردم و منتقدان را برانگیخت و برنده سه جایزه اِمی و سه جایزه گلدن گلوب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید