«اوپنهایمر» جوایز اسکار 2024 را درو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیلم سینمایی اوپنهایمر که اقتباسی سینمایی از کتاب «پرومته آمریکایی» است، در مراسم اسکار امسال توانست هفت جایزه را به خود اختصاص دهد.

نود و ششمشین مراسم جوایز آکادمی اسکار یکشنبه‌ 20 اسفند در لس‌آنجلس برگزار شد و در آن فیلم اوپنهایمر، اثر کرسیتوفر نولان برنده 7 جایزه از جمله بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر مرد، نقش مکمل مرد، تدوین، فیلم‌برداری و موسیقی شد، این فیلم در 13 بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود.

اوپنهایمر یک درام تاریخی درباره سازنده بمب اتم، رابرت اوپنهایمر است که در جشنواره گلدن گلوب امسال نیز موفق به دریافت پنج جایزه در نیز شده بود.

کریستوفر نولان، کارگردان این فیلم در سال 2015 از سوی مجله تایم یکی از 100 شخصیت تاثیرگذار جهان لقب گرفته بود، او پیشتر هشت بار نامزد دریافت اسکار شده است.

پدیده دیگر مراسم اسکار امسال فیلم «بیچارگان» ساخته یورگوس لانتیموس بود، این فیلم توانست چهار جایزه از جمله بهترین بازیگر زن، بهترین طراحی لباس، بهترین چهره‌پردازی و بهترین طراحی صحنه را به خود اختصاص دهد.

اما استون، ستاره این فیلم که اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را به خود اختصاص داد، در سال 2016 نیز توانسته بود همین جایزه را برای بازی در فیلم لالا لند دریافت کند.

انیمیشن «پسرک و مرغ ماهی‌خوار» برنده جایزه بهترین انیمیشن بلند و «جنگ تمام شد» برنده جایزه بهترین انیمیشن کوتاه شد، ‏یکی از نامزدان این بخش انیمیشن کوتاه «یونیفورم ما» ساخته یگانه مقدم، فیلمساز جوان ایرانی بود.

یونیفورم ما یک انیمیشن کوتاه درباره یک زن جوان ایرانی است که دوران مدرسه خود و حجاب اجباری را در میان چروک‌های لباس قدیمی خود به یاد می‌آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size