احتمال سرطان‌زا بودن مواد شیمیایی دستمال توالت

این مواد در بسیاری از اقلام محبوب و پُرکاربرد مثل لوازم آرایشی، شورت‌های نچسب، البسه، و حتی محصولات کودکان نیز مشاهده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محققان دانشگاه فلوریدا هشدار دادند «مواد شیمایی دائمی» که در دستمال توالت وجود دارد، می‌تواند منجر به سرطان‌زایی و در برخی موارد کاهش تعداد اسپرم در مردان شود. این مواد در بسیاری از اقلام محبوب و پُرکاربرد مثل لوازم آرایشی، شورت‌های نچسب، البسه، و حتی محصولات کودکان نیز مشاهده شده است.

پژوهشگران در جریان تحقیق خود، در دستمال توالت ترکیبی شیمیایی به نام «دیستر فسفات پرفلوئوروآلکیل» را شناسایی کردند. این ترکیب توانایی تبدیل شدن به ماده‌ای به نام «اسید پرفلوئوروکتانوئیک» را دارد که به طور بالقوه سرطان‌زا است.

محققان دانشگاه فلوریدا پیشتر روی وجود اسید پرفلوئوروکتانوئیک در «بیوسالیدها» یا زباله‌های جامدی که کارخانه‌های تصفیه فاضلاب تولید می‌کنند، تحقیق کرده بودند. آنها قصد داشتند ببیند رد پای آلودگی مواد شیمیایی مذکور، فراتر از کارخانه‌ها تا کجا می‌رسد، و به عنوان گام اول دستمال توالت را انتخاب کردند.

دلیل انتخاب دستمال توالت این بود که دانشمندان به‌طور قطع می‌دانستند که اسید پرفلوئوروکتانوئیک در این ماده مصرفی خانگی به کار می‌رود. آنها با کمک داوطلبان از سراسر جهان دستمال توالت‌های موجود در بازارهای آفریقا، اروپای غربی، و آمریکای شمالی، جنوبی، و مرکزی را گردآوری کرده و مورد بررسی قرار دادند.

در این دستمال توالت‌ها رد پای اسید پرفلوئوروکتانوئیک، که در لجن فاضلاب تصفیه‌شده توسط کارخانه‌های آمریکایی وجود دارد، مشاهده شد. دانشمندان پس از کشف مواد شیمیایی دائمی در دستمال توالت‌ها، یافته‌های خود را با داده‌های مطالعات قبلی خود درباره فاضلاب‌های شیمیایی مقایسه کردند.

آنها به این نتیجه رسیدند که کاغذ توالت آمریکای شمالی دارای 4درصد اسید پرفلوئوروکتانوئیک است، که معمولاً در سیستم‌های فاضلاب ایالات متحده و کانادا یافت می‌شود. این میزانی نسبتا ناچیز است.

با این حال، دستمال توالت‌های اروپایی مقادیر معتنابعی اسید پرفلوئوروکتانوئیک در خود داشتند. مثلا، دستمال توالت سوئدی 35 درصد، و دستمال توالت فرانسوی 89 درصد مواد شیمیایی دائمی داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size