عامل آلزایمر ممکن است سیستم ایمنی مغز باشد

به دلیل شباهت‌های چشمگیر مولکول‌های چربی باکتری‌ها و سلول‌های مغزی، بتا آمیلوئید نمی‌تواند تفاوت آنها را درک کند، و به همه حمله می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران شبکه بهداشت دانشگاه تورنتو بر این باورند که آلزایمر یک بیماری مغزی نیست، بلکه گونه‌ای بیماری است که در اثر واکنش نادرست سیستم ایمنی مغز به محرک خارجی ایجاد می‌شود.

به گفته دانشمندان، مثل تمام نقاط دیگر بدن انسان، هنگامی که سیستم ایمنی مغز احساس می‌کند که مغز مورد تهاجم خارجی، مثل حمله باکتریایی، قرار گرفته است، وارد عمل می‌شود تا با آن مقابله کند، اما بعضی وقت‌ها به اشتباه با خود مغز می‌جنگد. این همان چیزی است که باعث آلزایمر می‌شود.

«بتا آمیلوئید» سال‌هاست که به عنوان عامل آلزایمر شناخته شده است. محققان دانشگاه تورونتو می‌گویند که بتا آمیلوئید پدیده‌ای غیرطبیعی نیست، بلکه پروتئینی است که کارش دفاع از مغز است. اما این پروتئین در برخورد با باکتری‌ها می‌تواند به اشتباه بیفتد و مغز را مورد حمله قرار دهد.

به گفته آنها، به دلیل شباهت‌های چشمگیر بین مولکول‌های چربی که هم غشای باکتری‌ها و هم غشای سلول‌های مغزی را تشکیل می‌دهند، بتا آمیلوئید نمی‌تواند تفاوت بین باکتری‌های مهاجم و سلول‌های مغزی میزبان را درک کند، و به اشتباه به سلول‌های مغزی حمله می‌کند. این منجر به نابودی مزمن و پیشروندهٔ عملکرد سلول‌های مغزی می‌شود، که در نهایت به زوال عقل می‌انجامد.

به گفته محققان، اگر آلزایمر را نه به عنوان بیماری مغزی که به عنوان حمله نادرست سیستم ایمنی بدن به اندامی که قرار است از آن دفاع کند در نظر بگیریم، آلزایمر به یک «بیماری خود-ایمنی» تبدیل می‌شود.

با نظر به اینکه تمرکز تحقیقاتی بر روی آلزایمر به عنوان یک بیماری خود-ایمنی بسیار جدید است، دانشمندان می‌گویند داروهایی که معمولاً برای درمان بیماری‌های خود-ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است برای آلزایمر جواب ندهند.

با این حال، آنها تاکید می‌کنند که کشف جدیدشان می‌تواند تمرکز روش‌های درمانی آلزایمر را از روی مغز بردارد و به سیستم ایمنی منتقل کند، که در آن صورت امکان ایجاد داروهای جدید برای این بیماری بسیار زیاد خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید