«سینتریکیا رورالیس»؛ راز تحمل خشکی نزد «خزه کویری» است

دانشمندان می‌گویند درک چگونگی مقابله خزه‌ها با خشکسالی می‌تواند به ما در تولید محصولات زراعی پایدارتر کمک کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«سینتریکیا رورالیس» خزه‌ای کوچک است که در عمق بیابان زندگی می‌کند. وقتی آب وجود ندارد، این خزه کاملا خشک می‌شود، اما به محض اینکه باران می‌بارد، دوباره به زندگی بازمی‌گردد. دانشمندان می‌گویند این خزه می‌تواند راز زنده ماندن تحت شرایط خشک را به ما نشان بدهد.

به گفته دانشمندان، این پدیده که «خشکی بدون مرگ» نام دارد، نه تنها یک پدیده شگفت‌انگیز است، بلکه یک استراتژی مهم برای بقاست که برخی گیاهان را قادر می‌کند تا در مکان‌های بسیار خشک که آب در آنها کمیاب است، و زمان بارندگی غیرقابل پیش‌بینی است، به حیات خود ادامه دهند.

برای دانستن چگونگی زنده ماندن سینتریکیا رورالیس تحت شرایط خشکی شدید، دانشمندان اخیرا دو مجموعه مهم ژن را در این خزه کشف کردند که امکان سازگاری آن با دوره‌های خشک آب و هوایی را فراهم می‌کند. کار این ژن‌ها تولید پروتئین‌هایی است که نقش مهمی در بقای خزه در دوران کم‌آبی دارند.

گروه اول پروتئین LEA است. این‌ها در بسیاری از گیاهان یافت می‌شوند، و به عنوان محافظ سلولی در برابر خشکی عمل می‌کنند. گروه دوم، پروتئین ELIP است. این‌ها کارشان واکنش به نور شدید است، و ابزارهای فتوسنتز در گیاهان را از آسیب‌های ناشی از نور شدید، به ویژه در شرایط کمبود آب، محافظت می‌کنند.

دانشمندان می‌گویند درک چگونگی مقابله خزه‌ها با خشکسالی می‌تواند به ما در تولید محصولات زراعی دارای میزان تحمل مشابه، بهبود امنیت غذایی، و پایداری در محصولات کشاورزی، به ویژه در مناطقی که به دلیل تغییرات آب و هوا با مشکلات عدیده روبرو هستند، کمک کند.

فراتر از این، دانشمندان بر این باورند که شناخت بهتر گیاهانی که تحت شرایط خشک به زندگی ادامه می‌دهند، می‌تواند به بشر برای تدوین راهبردهای سازگاری با تغییرات اقلیمی کمک کند، چرا که این امر بر اهمیت پژوهش‌های بیولوژیکی برای کاهش تأثیر تغییرات محیطی تأکید دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size