مشاهده درخشان‌ترین پدیده‌ کیهان که روزی یک خورشید می‌خورد

دیسک برافزایشی این کوازار به تنهایی انرژی تابشی بیش از 500 تریلیون برابر انرژی ساطع‌شده خورشید تولید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک تیم بین‌المللی اخترشناسان موفق شدند با استفاده از «تلسکوپ بسیار بزرگ» مستقر در صحرای آتاکامای شیلی درخشان‌ترین پدیده کیهان که تاکنون مشاهده شده است را رصد کنند.

این پدیده یک «کوازار» تحت عنوان «J0529-4351» است که در حدود 12 میلیارد سال نوری از زمین واقع شده است، و دارای سریع‌ترین سیاهچاله فوق‌العاده بزرگ رشدکننده در مرکز خود است.

کوازارها اولین بار در سال 1963 توسط ستاره‌شناس هلندی-آمریکایی مارتن اشمیت کشف شدند. این‌ها هسته‌های روشن کهکشان‌هایی هستند که از سیاهچاله‌های فوق‌العاده بزرگ در مرکزشان نیرو می‌گیرند. این سیاهچاله‌ها مواد را از محیط اطراف خود جمع می‌کنند و آنها را با سرعت نور به حرکت درمی‌آورند.

این فرآیند مقادیر فوق‌العاده‌ای انرژی در طیف الکترومغناطیسی آزاد می‌کند. کوازارها به حدی روشن می‌شوند که هسته‌های آنها از تمام ستاره‌های موجود در دیسک اطراف‌شان درخشان‌تر می‌شود، و آنها را به درخشان‌ترین اشیاء موجود در آسمان تبدیل می‌کند که از فاصله چندین میلیارد سال نوری قابل مشاهده است.

بر اساس یک قاعده کلی، اخترشناسان نرخ رشد سیاهچاله‌های فوق‌العاده بزرگ را با نظر به درخشندگی منطقه اصلی کهکشان آنها ارزیابی می‌کنند. بر این اساس، هرچه کوازار روشن‌تر باشد، سیاهچاله سریع‌تر ماده جمع می‌کند.

سیاهچاله فوق‌العاده بزرگ در هسته J0529-4351 با بلعیدن ماده معادل یک توده خورشیدی در روز در حال رشد است، که آن را به سریع‌ترین سیاهچاله در حال رشد مشاهده‌شده تبدیل می‌کند. طی این فرایند، دیسک برافزایشی کوازار به تنهایی انرژی تابشی بیش از 500 تریلیون برابر انرژی ساطع‌شده خورشید تولید می‌کند.

نکته تعجب‌آور این بود که کوازار مذکور در حالی که کاملا عیان بود، مدت‌ها از دید اخترشناسان پنهان مانده بود.J0529-4351 را «تلسکوپ آسمان جنوبی اشمیت» در سال 1980 مشاهده کرده بود، اما دانشمندان فقط در سال‌های اخیر با بهره گرفتن از ابزارها و روش‌های اندازه‌گیری پیشرفته توانستند آن را به عنوان یک کوازار شناسایی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size