نهنگ قاتل کوسه را کشت و جگرش را خورد

نهنگ قاتل باله چپ یک كوسه جوان 2.5 متری را محکم گرفت، چندین بار با شدت به آن ضربه زد، و در نهایت جگرش را درآورد و خورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نهنگ قاتل در آب‌های آفریقای جنوبی به یک کوسه حمله کرد، شکمش را پاره کرد، و جگرش را خورد. دانشمندان می‌گویند که این واقعه بی‌سابقه مهارت‌های شکاری استثنایی نهنگ‌های قاتل را نشان می‌دهد.

دانشمندان پیشتر دو نهنگ قاتل را شناسایی کرده بودند که با یکدیگر برای شکار کوسه‌ها همکاری می‌کردند. دکتر آلیسون تاونر، زیست‌شناسی که در دانشگاه رودز آفریقای جنوبی بر روی کوسه‌ها تحقیق می‌کند، به مدت چندین سال این نهنگ‌ها را بررسی کرده است.

تاونر و همكارانش اخیرا گزارشی دقیق به همراه فیلم واقعه از مشاهدات جدید خود منتشر كردند. به گفته آنها، این حمله که در سال 2023 توسط پهپاد فیلمبرداری شده است، انفرادی و سریع صورت گرفت. نهنگ قاتل نر کوسه را کشت و جگرش را بیرون کشید و خورد. تمام این‌ها در کمتر از دو دقیقه اتفاق افتاد.

دانشمندان پیشتر در سال 2022 با استفاده از پهپاد از دو نهنگ قاتل نر در حال شكار كوسه‌های سفید بزرگ فیلمبرداری کرده بودند. آنها متوجه شدند که نهنگ‌ها جگر کوسه‌ها را درمی‌آورند و می‌خوردند. در حین حملات، کوسه‌های ناامید برای جلوگیری از شکار خود توسط نهنگ‌های قاتل، به دور آنها می‌چرخیدند.

در حمله‌ای که اخیرا گزارش آن رسانه‌ای شد، تنها یکی از نهنگ‌های قاتل در حال شکار مشاهده شده است. به گفته دانشمندان، نهنگ قاتل باله چپ یک كوسه جوان 2.5 متری را محکم گرفت، چندین بار با شدت به آن ضربه زد، و در نهایت جگرش را درآورد و خورد.

به گفته دانشمندان، کوسه بزرگ سفید یک منبع غذایی خوب است، لذا مایه شگفتی نیست که برخی از جوامع نهنگ‌های قاتل یاد گرفته‌اند در مکان‌های پُرکوسه به این ماهی‌های بزرگ حمله کنند و جگرشان را بخورند. این پدیده همچنین نشانگر تأثیرگذاری رفتارهای شکاری و غذایی نهنگ‌های قاتل بر جمعیت کوسه‌ها در مناطق مختلف جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size