کشف اقمار جدید برای اورانوس و نپتون

اسامی اقمار جدید اورانوس از نمایش‌نامه‌های ویلیام شکسپیر، و اسامی قمرهای نپتون از الاهه‌های دریایی اساطیر یونان باستان اتخاذ می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ‌های زمینی سه قمر قبلاً ناشناخته برای اورانوس و نپتون کشف کردند. اورانوس اکنون دو قمر بیشتر و نپتون یک قمر بیشتر دارند. این تعداد رسمی اقمار اورانوس را به 28 و نپتون را به 16 می‌رساند.

این قمرها هنوز به طور رسمی نامگذاری نشده‌اند، اما بر اساس سنت‌های نامگذاری اجرام آسمانی، اسامی اقمار جدید اورانوس از شخصیت‌های نمایش‌نامه‌های ویلیام شکسپیر، و اسامی قمرهای نپتون از الاهه‌های دریایی اساطیر یونان باستان اتخاذ می‌شوند.

سه قمر تازه کشف‌شده کم‌نورترین اشیائی هستند که تاکنون در اطراف این دو غول یخی با استفاده از تلسکوپ‌های زمینی مشاهده شده‌اند. دانشمندان برای آشکار کردن چنین اشیاء کم‌نوری از روش‌های پردازش تصویر ویژه استفاده کرده‌اند.

کشف قمرهای جدید امر نادری در ستاره‌شناسی مدرن نیست. از آنجا که فناوری‌های بشر برای بررسی فضا مدام پیشرفته‌تر می‌شوند، توانایی ما برای یافتن چیزهای کوچک و کم‌نور که پیشتر قابل مشاده نبود نیز پیوسته افزایش می‌یابد. طی سالیان اخیر تعدادی قمر جدید نیز برای مشتری و کیوان پیدا شده‌اند.

با این حال، از آنجایی که اورانوس و نپتون بسیار از زمین فاصله دارند، که سفر به آنها و مشاهده آنها با تلسکوپ را دشوار می‌کند، درک بشر از آنها به نسبت دیگر سیارات نزدیک به زمین بسیار کمتر است. این نشان می‌دهد احتمالاً اقمار زیادی در اطراف این غول‌های یخی وجود دارند که هنوز کشف نشده‌اند، چنانکه کشف سه قمر تازه اخیرا معلوم کرد.

هر سه قمر جدید دارای مدارهای گستردهٔ شیب‌دار هستند که مشاهده آنها را دشوارتر می‌کند. مدارهای این اقمار دقیقاً یکسان نیستند، اما شباهت‌های حرکتی آنها نشان می‌دهد که هر یک از آنها می‌توانسته‌اند بخشی از یک قمر بزرگتر یا گروه اقمار به‌هم‌پیوسته بوده باشند که پس از افتادن در میدان گرانش سیارهٔ میزبان کنونی خود از هم جدا شده و به مسیر خود رفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size