تاثیرات آلرژی بهاری فراتر از بینی انسان است

به منظور مدیریت مؤثر آلرژی، درک چگونگی پیوستگی تمام واکنش‌های آلرژیک بسیار مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آلرژن‌های بهاری مانند گرده، اسپورهای کپک، و سایر ذرات موجود در هوا نه تنها بینی افراد حساس را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بلکه می‌توانند واکنش‌های آلرژیک شدیدی مثل آسم و اِگزِما ایجاد کنند.

قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های بهاری می‌تواند به تشدید علائم افراد مبتلا به آسم بینجامد. گرده و سایر آلرژن‌های موجود در هوا می‌توانند مخاط درون منافذ بینی را تحریک کنند و منجر به کیپ شدن سریع آنها و افزایش التهاب به مرور زمان شوند.

این می‌تواند منجر به خس خس کردن، سرفه مکرر، و دیگر مشکلات تنفسی شود. پیوند میان آلرژی‌های بینی و آسم، که گاهی تحت عنوان «رژه آلرژیک» شناخته می‌شود، امری اثبات‌شده است و در برخی افراد به مشکلات شدید می‌انجامد.

فراتر از سیستم تنفسی، ترکیب آلرژن‌های بهاری و هوای گرم می‌تواند روی پوست انسان تأثیر بگذارد. اگزما که یک بیماری التهابی مزمن پوست است، ممکن است در فصل بهار بدتر شود. گرده و سایر آلرژن‌های محیطی می‌توانند باعث ایجاد التهاب در افراد دارای پوست حساس شوند.

«ملتحمه آلرژیک فصلی» شایع‌ترین نوع حساسیت چشم است. بسته به نوع گرده‌های گیاهی موجود در هوا، بیماران می‌توانند علائم این حساسیت را در بهار، تابستان، یا پاییز تجربه کنند. علائم معمولی شامل خارش، سرخی، سوزش، و خروج مایع آبکی شفاف از چشم است.

ممکن است دایره‌های تیره مضمن (معروف به شینرهای آلرژیک) در زیر چشمان افراد مبتلا به این نوع ملتحمه ظاهر شوند. پلک‌ها ممکن است پف کنند، و نور چراغ‌ها می‌توانند به شدت آزاردهنده باشند. این نوع ملتحمه اغلب با آبریزش بینی، عطسه، احتقان بینی مرتبط با تب یونجه، و سایر علائم آلرژی‌های فصلی همراه است.

به گفته دانشمندان، به منظور مدیریت مؤثر آلرژی و بهبود کیفیت کلی زندگی برای افرادی که تحت تأثیر آلرژی قرار می‌گیرند، درک چگونگی پیوستگی تمام واکنش‌های آلرژیک بسیار مهم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size