ایشیرو هوندا؛ نابغه‌ای که گودزیلا را خلق کرد

نسخه اوریجینال گودزیلا که پیام آشکار ضدهسته‌ای دارد، هیولای خود را نه با نیروی نظامی که از طریق روش علمی مغلوب می‌کند.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همه گودزیلا را می‌شناسند، اما نام خالق آن، ایشیرو هوندا، را برای مدتی بسیار طولانی فقط منتقدان سینمایی و طرفداران فیلم‌های خارجی شنیده بودند. او کسی بود که در سال 1954 که مشهورترین هیولای ژاپن را به جهان معرفی کرد.

هوندا یک سینماگر حرفه‌ای بی سر و صدا بود که در دوران جنگ جهانی دوم در ارتش امپراطوری ژاپن در خارج خدمت کرده بود. هنگامی که پس از خاتمه جنگ از اسارت چینی‌ها آزاد شد و به خانه بازگشت، کاملاً ضدجنگ شده بود.

هوندا اومانیست سرسختی بود که عاشق علم و طبیعت بود. او به فضا و اقیانوس‌ها عشق می‌ورزید و در اکثر آثار خود آنها را به تصویر کشید. هوندا اولین کارگردان ژاپنی بود که صحنه‌هایی از یک فیلم خود را زیر آب فیلمبرداری کرد.

علایق هوندا در اولین فیلم از مجموعه فیلم‌های گودزیلا به خوبی مشخص است. این فیلم که پیام آشکار ضدهسته‌ای دارد، هیولای خود را نه با نیروی نظامی که از طریق روش علمی مغلوب می‌کند.

موفقیت بین‌المللی و تأثیرگذاری عظیم نسخه اوریجینال گودزیلا، به ایجاد ژانر «کایجو» یا هیولایی در سینمای ژاپن انجامید. طی دو دهه 1950 و 1960 هوندا به دلیل علاقه رو به رشد مردم به فیلم‌های علمی تخیلی و فانتزی، تعداد زیادی آثار هیولایی، که بسیاری از آنها گودزیلا را محور خود داشتند، تولید کرد.

از اواسط دهه شصت، با ظهور سراسری تلویزیون که به کاهش سینما رفتن مردم و در نتیجه پایین آمدن درآمد گیشه انجامید، هوندا مجبور شد با بودجه‌ پایین‌تری فیلم بسازد، که به کاهش کیفیت آثار فانتزی وی منجر شد.

پس از آنکه «وحشت مکاگودزیلا» (1975) به شدت در گیشه شکست خورد، تهیه‌کنندگان برای مدتی طولانی قید گودزیلا و فیلم‌های هیولایی را زدند، و هوندا که این هیولای اتمی را به جهان معرفی کرده بود، دیگر هرگز فیلم نساخت.

با این وجود، آکیرا کوروساوا که دوست صمیمی هوندا بود، او را از بازنشستگی درآورد، و در پنج اثر آخر خود، که برخی از بهترین کارهای کوروساوا در میان آنهاست، هوندا را دستیار خود کرد. هوندا پس از یک عمر فعالیت‌های سینمایی چشمگیر در سال 1993 بر اثر سرطان ریه درگذشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size