پسران مادران چاق می‌توانند در بزرگسالی دچار مشکلات سلامتی شوند

زنان باردار لازم است روی تغذیه خود خیلی دقت کنند، و رژیمی را دنبال کنند که شرایط بهینه برای شکوفایی فرزندشان فراهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس پژوهشی جدید، پسرانی که مادران‌شان در هنگام تولد آنها مشکل چاقی دارند، می‌توانند در آغاز زندگی اضافه وزن داشته باشند، و احتمالا در مراحل بعدی زندگی دچار عوارض متابولیک از جمله بیماری کبد و دیابت شوند.

دانشگاه استرالیای جنوبی اخیرا پژوهشی با تمرکز بر تأثیر چاقی مادر روی سیگنال‌دهی آندروژن کبدی جنین انجام داده است. به گفته محققان، جنین‌های پسر زنان باردار چاق سیگنال‌های مختلفی دارند که توسط هورمون‌های جنسی مردانه در کبد فعال می‌شوند، که آنها را تشویق می‌کند تا رشد را به قیمت سلامتی خود در اولویت قرار دهند.

دکتر اشلی میکین، یکی از محققان می‌گوید آندروژن‌ها به مردان ویژگی‌های مردانه می‌دهند و در رشد آنها حیاتی هستند، اما اگر میزان آنها زیاد باشد، جنین‌های پسر خیلی بزرگ می‌شوند، و نه تنها در بدو تولد دچار مشکلاتی می‌شوند، که عملکرد کبد آنها در بزرگسالی نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

جنین‌های دختری که در زمان بارداری زن‌های چاق در معرض تستوسترون اضافی قرار می‌گیرند، مسیر آندروژن در کبد را قطع می‌کنند، که باعث می‌شود رشد آنها محدود شود و خطر اختلالات متابولیک در بزرگسالی برای‌شان کاهش یابد.

دکتر میکین می‌گوید: «ما می‌دانیم که در واکنش به چاقی مادر، اختلالات متابولیک بین جنسیت‌های مختلف در مراحل بعدی زندگی متفاوت است. مردانی که مادرشان در دوران بارداری چاق باشد و وزن‌شان هنگام تولد بالای 4 کیلوگرم باشد، در بزرگسالی در معرض خطر بیماری‌های کبد چرب غیرالکلی و دیابت هستند.»

جنین مذکر از نظر ژنتیکی برای اولویت‌بندی آندروژن‌ها طراحی شده‌ است، چرا که آنها از رشد ویژگی‌های مردانه، شامل اندازه بدن، پشتیبانی می‌کنند، اما ترشح بیش از اندازه آندروژن مشکلاتی برای بدن ایجاد می‌کند.

پروفسور جَنا موریسون، پژوهشگر اصلی این مطالعه و رئیس گروه تحقیقاتی سلامت بزرگسالان در دانشگاه استرالیای جنوبی می‌گوید که زنان باردار لازم است روی تغذیه خود خیلی دقت کنند، و رژیمی را دنبال کنند که شرایط بهینه برای شکوفایی فرزندشان فراهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size