عوارض مصرف سیگار تا سال‌ها پس از ترک آن ادامه دارد

آزمایش نشان داد که سیگاری‌ها وقتی با باکتری تحریک می‌شوند، واکنش التهابی افزوده نشان می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک پژوهش جدید که توسط انستیتو پاستور فرانسه انجام شده است، سیگار کشیدن تاثیرات بلندمدت بر ایمنی بدن دارد، و حتی پس از ترک سیگار سال‌ها طول می‌کشد تا بدن ایمنی کامل خود را بازیابد.

محققان نمونه خون 1000 فرد سالم را در معرض ویروس‌ها و باکتری‌ها قرار دادند و واکنش‌های ایمنی آنها را مشاهده کردند. 136 متغیر، شامل شاخص توده بدن، سیگار کشیدن، خواب، و ورزش مورد بررسی قرار گرفتند. از این‌ها سه مورد، یعنی شاخص توده بدن، عفونت ویروسی بدون نشان تبخال، و سیگار کشیدن برجسته بودند.

آزمایش نشان داد که سیگاری‌ها وقتی با باکتری تحریک می‌شوند، واکنش التهابی افزوده نشان می‌دهند. این واکنش با ترک سیگار از بین می‌رود، اما اثرات سیگار بر واکنش «سلول‌های تی»، که کارشان محافظت از انسان در برابر بیماری‌هاست، تا سال‌ها پس از ترک سیگار ادامه پیدا می‌کند.

مقایسه واکنش‌های ایمنی در سیگاری‌ها و سیگاری‌های سابق نشان داد که واکنش التهابی پس از ترک سیگار به سرعت به سطح طبیعی بازمی‌گردد، اما تأثیر آن بر ایمنی کلی بین 10 تا 15 سال ادامه می‌یابد.

به گفته دانشمندان، به نظر می‌رسد سیگار با تأثیر گذاشتن بر شکل ژن‌ها منجر به تغییرات پایدار در سیستم ایمنی بدن شود. این کشفی بزرگ است که تأثیر سیگار بر ایمنی افراد سالم، و همچنین در مقایسه با ایمنی افراد ناسالم مبتلا به بیماری‌های دیگر را روشن می‌کند.

دانشمندان می‌گویند هنوز تحقیقات بیشتری بر روی جمعیت‌های متنوع‌تر مورد نیاز است. تحقیقات بیشتر همچنین می‌تواند به شناسایی تعاملات پروتئینی و ژنی تحت تاثیر سیگار کمک کند.

این اولین مرتبه است که تأثیر طولانی‌مدت مصرف سیگار بر واکنش‌های ایمنی بدن نشان داده شده است. این یافته‌ها درک جدیدی درباره مضرات سیگار برای سلامت انسان و نقش اثرات محیطی قابل تغییر بر تنوع واکنش ایمنی ارائه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size