تقدیر «برلیناله» از مارتین اسکورسیزی برای یک عمر دستاورد هنری

گفته می‌شود بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم ممنوع‌الخروج هستند، و به همین دلیل هم فیلم بدون آنها و با حضور دو بازیگر اصلی به نمایش درآمده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم بین‌المللی برلین مشهور به «برلیناله» از پنجشنبه 15 فوریه آغاز شده و تا یکشنبه 25 فوریه ادامه خواهد داشت.

فیلم «کیک محبوب من» از ایران نیز در این جشنواره حضور دارد و تا حدودی جنجالی شده است.

گفته می‌شود بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، کارگردان‌های فیلم، از ایران «ممنوع‌الخروج» هستند، و به همین دلیل هم فیلم بدون آنها و با حضور دو بازیگر اصلی، یعنی لی‌لی فرهادپور و اسماعیل محرابی، به نمایش درآمده است.

کیک محبوب من داستان یک زن بیوه هفتاد ساله را روایت می‌کند که پس از مرگ همسرش در دوران سالمندی دوباره عاشق می‌شود. بازیگران زن فیلم بدون حجاب بازی می‌کنند، و در فیلم مشروب خوردن و لمس کردن زن و مرد دیده می‌شود.

مدیریت برلیناله در این دوره رویدادی تحت عنوان «زبان‌های مشترک: سخن گفتن به زبان سینما» برگزار می‌کند که شامل 14 گفت‌وگوی عمومی با مهمانان مشهور بین‌المللی با درون‌مایه «بردباری، همبستگی، و دفاع از آزادی در هنر» است.

پنج رویداد مهم جشنواره به صورت زنده پخش می‌شود و دوستداران می‌توانند آنها را از طریق وبسایت برلیناله تماشا کنند. تمامی رویدادها ساعت پنج عصر به وقت برلین و به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.

«روایات جایگزین: هنر به بیان تسای مینگ-لیانگ» (18 فوریه): در این رویداد تسای مینگ-لیانگ، کارگردان تایوانی-مالزیایی، درباره هنر خود، نقش زبان در فیلم‌هایش، و پروژه‌ها و هنرهای تجسمی واقعیت مجازی صحبت می‌کند.

«زبان‌های مشترک: هیئت داوران بین‌المللی» (19 فوریه): در این رویداد فیلمسازان و هنرمندانی که هیئت داوران بین‌المللی امسال جشنواره را تشکیل می‌دهند، همراه با رئیس هیئت داوران، لوپیتا نیونگو، درباره تجارب شخصی خود از سینما صحبت خواهد کرد.

«افشاگری: فیلم به عنوان فرهنگ حافظه» (20 فوریه): کارگردانان مَتی دیوپ، سِسِه اِم‌لِی، و اگنس لیزا وِگنر، با تمرکز بر جدیدترین آثارشان که در برلیناله به نمایش درآمده‌اند، توضیح می‌دهند که چگونه جنایات استعماری در آفریقا می‌تواند و باید موضوع سینما برای روشنگری باشد.

«خرس طلایی افتخاری: در گفت‌وگو با مارتین اسکورسیزی» (21 فوریه): مارتین اسکورسیزی، فیلمساز مشهور آمریکایی، که امسال جایزه خرس طلای افتخاری را برای یک عمر دستاورد هنری دریافت می‌کند، درباره سفر سینمایی شخصی خود و فیلم‌هایش سخنرانی خواهد کرد.

«زبان بدن: پیچِز، موها و لباس‌هایش» (22 فوریه): در این رویداد پیچِز، خواننده مشهور، و چارلی لومیندو، طراح لباس و موی او، درباره شیوه‌های خلاقانه کار خود صحبت خواهند کرد. همچنین از فیلم «درس‌های پیچز» اثر فیلیپ فوسنگر و جودی لندکامر رونمایی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size