درباره ژانر وحشت سینمای ایتالیا چه می‌دانیم؟

ژانر جلّو خیلی گسترده است و چارچوب خاصی ندارد، اما معمولا دارای عناصر روایی و بصری وحشت‌انگیز و توهم‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«موندادوری»، بزرگترین ناشر ایتالیا، در سال 1929 شروع به انتشار کتاب‌هایی با جلد زرد کرد که موضوع‌شان عمدتاً داستان‌های ترسناک و ماوراءالطبیعه و جنایی بود. این کتاب‌ها و ژانری که در آنها معرفی شد، به دلیل رنگ زردشان به «جَلّو» (giallo)، که معادل همان «یِلو»ی انگلیسی است، مشهور شدند.

سال‌ها بعد، در دهه 1960 که سینمای ایتالیا بین‌المللی شد و آثارش در سرتاسر جهان محبوب شد، یکی از ژانرهایی که فیلمسازان ایتالیایی رویش تمرکز کردند، همین جلّو بود، که از عالم ادبیات به عالم سینما مهاجرت کرد، و آغاز سینمای ترسناک معروف را ایتالیا را رقم زد.

ژانر جلّو خیلی گسترده است و چارچوب خاصی ندارد، اما معمولا دارای عناصر روایی و بصری وحشت‌انگیز و توهم‌آمیز است. داستان‌های جلّو معمولاً حول محور یک توریست خارجی می‌گردد که وسط یک واقعه ترسناک گیر افتاده است، اما نمی‌تواند از دیگران کمک بخواهد یا خودش را از آن مخمصه نجات دهد.

برخی اشتراکات ساختاری، مضمونی و سبکی در میان فیلم‌های جلّو وجود دارد. به عنوان مثال، این ژانر را می‌توان به مردانه و زنانه تقسیم کرد. مورد اول مردی را دنبال می‌کند که شاهد یک قتل است و تلاش می‌کند جنایت را حل کند؛ اما مورد دوم زنی را دنبال می‌کند که در آستانه فروپاشی روحی و روانی است. هر دوی این‌ها می‌توانند دارای عناصر پلیسی و کشتار خونین باشند.

جلّو تقریبا همیشه شامل جنایت، قتل، فریب، و گاهی اوقات تحقیقات شبه‌پلیسی است. نقش‌های منفی در این فیلم‌ها می‌توانند زامبی‌ها و ارواح خبیثه و دیگر پدیده‌های ماوراءطبیعی باشند، یا قاتلان و فرقه‌بازان و آدمخوارانی که افراد بی‌خبر از همه جا را شکار می‌کنند.

در گذار زمان، انسجام روایی اهمیت کمتری در جلّو پیدا کرد و در عوض تمرکز این ژانر به سوی انتخاب‌های سبکی تغییر کرد. آثار متاخر این ژانر که در دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی ساخته شده‌اند، از رنگ‌های روشن، نورهای غیرطبیعی، و زوایای تجربی فیلمبرداری استفاده کرده‌اند، که برخی فیلم‌های این ژانر را به آثار کلاسیک تاریخ سینما تبدیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size