بوهای آشنا ممکن است به تسکین افسردگی انسان کمک کنند

دانشمندان می‌گویند اگر حافظه را بهبود بخشند، می‌توانند حل مسئله، تنظیم احساسات، و سایر مشکلات عملکردی افراد افسرده را نیز بهبود ببخشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی که اخیرا در دانشگاه پیتزبرگ انجام شد مشخص کرد که استشمام یک رایحه آشنا می‌تواند به افراد افسرده کمک کند تا خاطرات خوب خود را به خاطر بیاورند، و به طور بالقوه به بهبودی این افراد کمک می‌کند.

بر اساس این پژوهش، بوها برای یادآوری خاطرات یک رویداد خاص مؤثرتر از واژگان هستند، و می‌توان از آنها در فضای بالینی برای کمک به افراد افسرده استفاده کرد تا خود را از چرخه‌ افکار منفی نجات دهند و سریع‌تر بهبود یابند.

برای انجام این آزمایش محققان چند لوله‌ شیشه‌ای مات حاوی بوهای آشنای قوی، از پرتقال و قهوه آسیاب‌شده گرفته تا واکس و حتی ویکس، به شرکت‌کنندگان در پژوهش دادند و به آنها گفتند لوله‌ها را بو کنند، و سپس از آنها خواستند یک خاطره خاص را به یاد آورند.

پژوهشگران در کمال شگفتی متوجه شدند که بو حافظه افراد افسرده را بیش از حرف تحریک می‌کند، و کسانی که نمونه‌های رایحه را دریافت کرده‌اند، بیشتر احتمال دارد خاطره‌ای از یک رویداد خاص به یاد بیاورند، مثل اینکه جمعه پیش به کدام کافی‌شاپ رفته‌اند، تا خاطرات عمومی، مثل اینکه یک زمانی جایی به کافی‌شاپ رفته‌اند، را به خاطر آورند.

در عین حال، خاطرات برانگیخته‌شده توسط بوها بسیار زنده‌تر و واقعی‌تر بودند. نکته جالب این بود که با وجودی که محققان به طور دقیق از شرکت‌کنندگان نخواسته بودند خاطره‌ای خوب یا بد را به خاطر بیاورند، نتایج آزمایش نشان داد که شرکت‌کنندگان گرایش داشتند رویدادهای مثبت را به خاطر آورند.

پژوهشگران دانشگاه پیتزبرگ در حال آماده شدن برای مطالعات پیشرفته‌تر با استفاده از اسکنر مغز هستند تا ثابت کنند که بوها قطعا به تسکین افراد افسرده کمک می‌کنند. آنها می‌گویند اگر حافظه را بهبود بخشند، می‌توانند حل مسئله، تنظیم احساسات، و سایر مشکلات عملکردی افراد افسرده را نیز بهبود ببخشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size