سازمان ملل: از هر پنج جانور مهاجر یکی در خطر انقراض است

یکی از اولویت‌های اصلی برای حفاظت از جانوران مهاجر، اتخاذ گام‌هایی برای حفاظت از محل تکثیر، تغذیه، و توقف این گونه‌های جانوری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان سازمان ملل متحد در اولین گزارش از نوع خود، با تمرکز بر 1189 گونه جانوری مهاجر که به حمایت بین‌المللی نیاز دارند، شواهد ملموس در مخاطره بودن این جانوران را آشکار و مشخص کرده از هر پنج جانور مهاجر، یکی در خطر انقراض قرار دارد.

اگرچه جمعیت برخی گونه‌های مهاجر در حال بهبود است، اما تقریبا نیمی از آنها، یعنی حدود 44 درصد، دچار کاهش جمعیت شده‌اند. طی سی سال اخیر، 70 گونه از این حیوانات مهاجر، شامل عقاب استپ، کرکس مصری، و شتر وحشی در معرض خطر انقراض بیشتری قرار گرفته‌اند. تقریباً تمام گونه‌های ماهی‌ فهرست‌شده، شامل کوسه‌ها و سفره‌ماهی‌ها، با خطر انقراض بالایی مواجه بوده‌اند، و از دهه 1970 جمعیت آنها 90 درصد کاهش یافته است.

گزارش سازمان ملل تاکید می‌کند که بزرگترین تهدیدها برای حیوانات مهاجر ناشی از فعالیت‌های انسانی است. از هر چهار جانور، سه مورد تحت تأثیر از دست دادن زیستگاه، تخریب زیستگاه، و تکه تکه شدن زمین قرار دارند. از هر ده جانور، هفت مورد در معرض «استثمار بیش از حد» هستند، که شامل صید عمدی یا تصادفی است.

گفتنی است که این آمار فقط مختص گونه‌هایی است که تحت معاهده حفاظت از حیوانات مهاجر سازمان ملل فهرست شده‌اند، و گزارش اخیر می‌گوید علاوه بر این جانوران، 399 گونه مهاجر دیگر نیز در معرض خطر انقراض قرار دارند.

این گزارش همچنین می‌گوید که امکان بهبود جمعیت گونه‌های جانوری وجود دارد. به عنوان نمونه، تلاش‌های هماهنگ حفاظتی در قبرس ذکر شده، که منجر به کاهش 91 درصدی صید غیرقانونی پرندگان شده است. یا اقدامات بسیار موفق حفاظتی و مرمتی در قزاقستان، که آنتلوپ سایگا را از آستانه انقراض بازگردانده است.

نویسندگان گزارش سازمان ملل می‌گویند یکی از اولویت‌های اصلی برای حفاظت از جانوران مهاجر، تهیه نقشه و اتخاذ گام‌هایی برای حفاظت از مکان‌هایی است که محل تکثیر، تغذیه، و توقف این گونه‌های جانوری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید