اداره ثبت اختراعات آمریکا: هوش مصنوعی حق ثبت اختراع ندارد

افرادی که به دنبال ثبت اختراع هستند باید فاش کنند که آیا از هوش مصنوعی در فرآیند اختراع استفاده کرده‌اند یا خیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره ثبت اختراعات ایالات متحده می‌گوید سیستم‌های هوش مصنوعی را نمی‌توان مخترع نامید، اما انسان‌ها می‌توانند از ابزارهای هوش مصنوعی در فرآیند ایجاد اختراعات ثبت‌شده استفاده کنند، اما اگر چنین کردند، باید افشا کنند. این سازمان اخیرا جدیدترین آئین‌نامه خود درباره شرایط ثبت اختراع را پس از یک سری مصاحبه با افراد مختلف برای جمع‌آوری بازخورد عمومی منتشر کرد.

آئین‌نامه جدید می‌گوید اگرچه سیستم‌های هوش مصنوعی و سایر «اشخاص غیرطبیعی» را نمی‌توان به‌ عنوان مخترع در درخواست‌های ثبت اختراع درج کرد، اما استفاده از یک سیستم هوش مصنوعی توسط یک شخص حقیقی مانع از واجد شرایط شدن آن شخص به عنوان مخترع نمی‌شود.

افرادی که به دنبال ثبت اختراع هستند باید فاش کنند که آیا از هوش مصنوعی در فرآیند اختراع استفاده کرده‌اند یا خیر. اداره ثبت اختراعات همچنین از متقاضیان می‌خواهد تا تمام اطلاعات مادی لازم برای تصمیم‌گیری درباره ثبت اختراع را فهرست کنند. برای اینکه فردی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند بتواند حق ثبت اختراع را کسب کند، باید سهم چشمگیری در مفهوم اختراع داشته باشد.

بر اساس آئین‌نامه جدید، فردی که صرفاً از یک سیستم هوش مصنوعی می‌خواهد چیزی ایجاد کند و بر آن نظارت می‌کند، مخترع نامیده نمی‌شود. اما می‌افزاید روشی که فرد با توجه به یک مشکل ویژه برای استخراج راه‌حل خاصی از سیستم هوش مصنوعی می‌سازد، می‌تواند نقش مهمی در روند اختراع داشته باشد.

اداره ثبت اختراعات ایالات متحده، پس از رد درخواست یک محقق برای درج نام یک برنامه هوش مصنوعی در پروانه اختراع در سال 2020، حکم داد که تنها «انسان‌های واقعی» می‌توانند درخواست ثبت اختراع کنند.

با این حال، اداره ثبت اختراعات طی سال‌های اخیر در حال بازنویسی پیوسته و افزودن و کسر کردن موادی به آئین‌نامه خود بوده است تا نقش هوش مصنوعی در اختراعات جدید را در نظر بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید