استفاده از «ویاگرا» خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد

بیشترین تأثیرگذاری ضد آلزایمر ویاگرا در مردانی بود که بارها این دارو را به صورت تجویزی استفاده کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس پژوهشی جدید، «ویاگرا»، دارویی که برای برطرف کردن «اختلال نعوظ» توسط برخی مردان به کار می‌رود، دارای خاصیت ضد «آلزایمر» است، و می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری خطرناک را کاهش دهد. حدود 55 میلیون نفر در سراسر جهان گرفتار زوال عقل هستند و بیشترشان آلزایمر دارند.

پژوهشگران دریافتند مردانی که از ویاگرا و داروهای مشابه استفاده می‌کنند، در مقایسه با افرادی که از این داروها استفاده نکرده‌اند، 18 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

در جریان این پژوهش سوابق پزشکی بیش از 260000 مرد مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این افراد همگی دارای اختلال نعوظ بودند، اگرچه هیچ نشانه‌ای دال بر از دست دادن حافظه یا گرفتاری با مسائل حافظه‌ای دیگر نداشتند. محققان به طور متوسط پنج سال این مردان را برای ثبت موارد جدید آلزایمر دنبال کردند.

بیشترین تأثیرگذاری ضد آلزایمر ویاگرا در مردانی بود که بارها این دارو را به صورت تجویزی استفاده کرده بودند. دانشمندان دریافتند خطر ابتلا به آلزایمر در افرادی که در طول دوران پژوهش بین 21 تا 50 بار از قرص‌های اختلال نعوظ استفاده کرده بودند، 44 درصد کمتر شده بود.

با وجودی که این پژوهش کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در اثر استفاده از وایاگرا را مشخص کرد، اما نتوانست تعیین کند که آیا ویاگرا و قرص‌های مشابه قادر به جلوگیری کامل از ابتلا به آلزایمر هستند یا خیر.

دکتر روث برائر، پژوهشگر اصلی این تحقیق در یونیورستی کالج لندن، گفت: «نمی‌توانیم دقیقا بگوییم که ویاگرا چه تاثیرات مختلفی دارد، اما نتایج این تحقیق به ما فرصتی برای فکر کردن درباره چگونگی حرکت به سوی آینده می‌دهد.»

ویاگرا در اصل برای درمان آنژین و فشار خون بالا ساخته شد، اما هنگامی که معدنچیان ولزی که به‌طور آزمایشی از این دارو استفاده کرده بودند درباره عوارض جانبی غیرمنتظره آن صحبت کردند، ویاگرا به عنوان یک داروی چند میلیارد دلاری درمان اختلال نعوظ شهرت یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size