باستان‌شناسان نمای بیرونی کوچکترین هرم جیزه را بازسازی می‌کنند

دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر این برنامه را «پروژه قرن» نامید و آن را «هدیه مصر به جهان در قرن بیست و یکم» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باستان‌شناسان قصد دارند طی یک پروژه عظیم نمای بیرونی کوچک‌ترین هرم جیزه را به شکلی که بیش از 4000 سال پیش ساخته شده بود، بازسازی کنند. دکتر مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر، این برنامه را «پروژه قرن» نامید و آن را «هدیه مصر به جهان در قرن بیست و یکم» خواند.

یک هیئت باستان‌شناسی مصری-ژاپنی اعلام کرد قصد دارد صدها بلوک گرانیتی که برای ساخت پوشش بیرونی هرم پادشاه منکائوره در کوچک‌ترین هرم اصلی جیزه استفاده شده بود را از زیر خاک دربیاورد و مجددا روی آن نصب کند.

به گفته وزیری، حدود 124 هرم در مصر وجود دارد و تنها هرم شناخته‌شده‌ای که با نمای بیرونی بلوک‌های گرانیتی ساخته شده است، هرمی است که در حدود 2150 سال قبل از میلاد برای پادشاه منکائوره ساخته شد.

این مقام مصری می‌گوید امروزه تنها پنج تا هشت ردیف پایینی بلوک سر جای خودشان باقی مانده‌اند، اما در ابتدا 16 تا 18 ردیف قطعات عظیم گرانیت وجود داشت که دو طرف هرم را می‌پوشاند.

معلوم نیست که این بلوک‌ها چه زمانی و چگونه سقوط کردند. برخی کارشناسان بر این باورند که آنها حدود 800 سال پیش افتاده‌اند، اما هنوز هم زیر خاک اطراف پایه هرم وجود دارند و می‌شود آنها را حفر کرد.

این همان برنامه‌ای است که باستان‌شناسان دارند، و می‌خواهند با دقت و وسواس پایه هرم را حفر کنند و گرانیت‌ها را دربیاورند و دوباره نصب کنند. این تیم همچنین امیدوار است بتواند طی این فرآیند آثار باستانی ارزشمند دیگری که در اطراف یا زیر بلوک‌ها پنهان شده‌اند را کشف کند.

وزیری گفت احتمالاً حدود سه سال طول می‌کشد تا این پروژه تکمیل شود. در این مدت پژوهشگران بلوک‌های گرانیتی را با استفاده از روش‌های مدرن مانند فتوگرامتری و اسکن لیزری بررسی می‌کنند، و سپس آنها را بلند کرده و در جای قبلی خود روی هرم نصب می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size