انسان به‌طور غریزی با ورزش کردن میانه خوبی ندارد

امروزه عموم انسان‌ها دیگر مجبور نیستند برای گذران زندگی فعالیت فیزیکی شدید کنند، اما غریزه تکاملی حفظ انرژی کماکان به قوت خود باقی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عموم انسان‌ها با ورزش کردن میانه خوبی ندارند، و تا جایی که بتوانند از آن پرهیز می‌کنند. پژوهش‌های متعددی نشان داده است که این بی‌میلی بابت مسائل غریزی است که در طول میلیون‌ها سال در انسان شکل گرفته است.

انسان به عنوان یک گونه در بیشتر دوران موجودیت خود مجبور به فعالیت فیزیکی سخت بوده است، و این انرژی زیادی از آدم می‌گیرد، که می‌تواند حیات انسان را به خطر بیندازد. به همین دلیل هم مغز انسان طوری تکامل یافته است که مدام آدم را به استراحت کردن و دوری از فعالیت فیزیکی ترغیب می‌کند.

امروزه عموم انسان‌ها دیگر مجبور نیستند برای گذران زندگی فعالیت فیزیکی شدید کنند، اما غریزه تکاملی حفظ انرژی کماکان به قوت خود باقی است. بنابراین، به گفته کارشناسان، آن ندای درونی که مدام به آدم می‌گوید «بی‌خیال ورزش شو» کاملاً طبیعی است.

تحقیقات واقعیت این امر را بارها نشان داده‌اند. مثلا، مطالعات نشان می‌دهند که مردم معمولا ترجیح می‌دهند از پله‌برقی استفاده کنند تا اینکه خودشان از پله‌های معمولی بالا بروند.

به گفته دانشمندان، این غریزه طبیعی انسان برای حفظ انرژی ذاتاً بد نیست، اما در حوزه زندگی مدرن موقعیت‌های زیادی برای ما به وجود آورده است تا لزوم ورزش کردن را از سر خودمان باز کنیم و بدین ترتیب سلامتی‌مان را به خطر بیندازیم.

به همین دلیل، کارشناسان توصیه می‌کنند که انسان باید برای ورزش کردن دنبال انگیزه‌های مثبت و قوی بگردد. مثلا می‌گویند لازم نیست ورزش سخت کنید، بلکه با کارهای ساده شروع کنید، و اگر دوست داشتید یواش یواش آنها را افزایش دهید.

حتی نیازی نیست که باشگاه بروید و روزی یک ساعت وزنه بزنید. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که فعالیت‌های فیزیکی ساده در راستای خانه‌داری و کار روزانه تاثیر عمیقی روی وضعیت سلامت بدن می‌گذارد. رقصیدن و بازی کردن، که جنبه سرگرمی دارند، در این راستا عالی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size