ربات‌های کمک‌رسان به بیماران در بیمارستان‌ها مستقر می‌شوند

توسعه ربات‌های پروژه اسپرینگ با پیشرفتی که طی سال‌های اخیر در حوزه هوش مصنوعی و مدل‌های زبانی بزرگ صورت گرفته امکان‌پذیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هشت رباتی که توسط کمپانی فناوری «پَل روباتیکس» برای کمک‌رسانی به بیماران در بیمارستان‌ها طراحی شده‌اند، اخیرا مورد آزمایش تیمی از محققان چندین دانشگاه اروپا و خاورمیانه قرار گرفتند و با موفقیت این آزمایش را پشت سر گذاشتند، که ربات‌ها را آماده استقرار در بیمارستان‌ها می‌کند.

این ربات‌ها که «ربات‌های کمک‌کننده اجتماعی در مراقبت‌های بهداشتی کهنسالی»، یا به‌طور خلاصه «اسپرینگ» نامیده می‌شوند، برای مراقبت از بیماران مسن و کاهش اضطراب آنها در بیمارستان طراحی شده‌اند، و در عین حال باری که بر دوش کارکنان پرستاری در محیط‌های شلوغ گذاشته می‌شود را کاهش می‌دهند.

الیور لِمون، استاد هوش مصنوعی و یکی از مدیران پروژه در این باره گفت: «ما معتقدیم که پروژه اسپرینگ نقطه عطفی در توسعه رباتیک تعاملی است. ما به دستاوردهای‌مان افتخار می‌کنیم، و در عین حال به چالش‌های هیجان‌انگیزی که پیش روی‌مان خواهد بود اعتراف می‌کنیم.»

نتایج آزمایش‌های میدانی که در بیمارستانی در پاریس انجام شد، نشان داد که ربات‌ها می‌توانند کارهای معمولی مانند خوشامدگویی به بیماران، ارائه دستورالعمل‌ها، و پاسخ به سؤالات را انجام دهند. آنها همچنین قادر به درک مکالمات گروهی و تسهیل کمک بر اساس خواسته‌های بیماران از آنها بودند. استفاده از ربات‌ها همچنین میزان تماس فیزیکی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی با بیماران را کمتر کرد، که می‌تواند به کاهش شیوع عفونت‌ در بیمارستان‌ها کمک کند.

پروژه اسپرینگ تقریباً چهار سال و نیم پیش توسط کمپانی «هورایزن 2020» آغاز شد، و یک طرح پژوهشی و نوآوری وابسته به اتحادیه اروپا آن را تأمین مالی می‌کند. توسعه ربات‌های پروژه اسپرینگ با پیشرفتی که طی سال‌های اخیر در حوزه هوش مصنوعی و مدل‌های زبانی بزرگ صورت گرفته امکان‌پذیر شد. این همان نوع فناوری هوش مصنوعی است که پشت سر ChatGPT قرار دارد.

لمون در این باره گفت: «چشم‌انداز همکاری یکپارچه ربات‌ها با کارکنان بیمارستان برای بهبود تجربه بیمار اکنون بیش از هر زمانی به تحقق نزدیک شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size