آیا سوسمارهای یخ‌زده در جنوب آمریکا مرده‌اند؟

هنگامی که هوا خیلی سرد می‌شود، تمساح‌ها به طور غریزی بینی خود را بالای سطح آب قرار می‌دهند تا وقتی که آب یخ زد آنها خفه نشوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

این روزها تصاویر تمساح‌های یخ‌زده در ایالات جنوبی آمریکا مثل تگزاس و کارولینای شمالی مردم را هم شگفت‌زده و هم نگران کرده است. آنها می‌پرسند این سوسمارها، که فقط پوزه‌شان از آب یخ‌زده بیرون مانده و باقی بدن‌شان زیر آب یخ زده است، آیا زنده هستند یا مرده‌اند؟

در پاسخ به این پرسش، کارشناسان و افرادی که از نزدیک با سوسمارها آشنا هستند می‌گویند که این خزندگان زنده هستند و جای نگرانی نیست. هنگامی که دمای هوا کاهش می‌یابد، سوسمارها به این شیوه متوسل می‌شوند تا جلوی مرگ خود را بگیرند.

هنگامی که هوا خیلی سرد می‌شود، تمساح‌ها به طور غریزی بینی خود را بالای سطح آب قرار می‌دهند تا وقتی که آب یخ زد آنها خفه نشوند. این روشی است که سوسمار آمریکایی طی تکامل خود یاد گرفته است تا از خودش محافظت کند.

این پدیده از قضا نام علمی هم دارد. دانشمندان در برابر خواب زمستانی پستانداران (hibernation)، به آن خواب زمستانی خزندگان (brumation) می‌گویند. تمساح‌های آمریکایی شمالی از گونه‌های جانوری هستند که خواب زمستانی خزندگان را تجربه می‌کنند.

دانشمندان مرکز تنوع زیستی آستین دانشگاه تگزاس توضیح می‌دهند در حالی که هر دو نوع خواب زمستانی دوره‌ای از کاهش فعالیت‌های فیزیکی است که در اثر واکنش فرآیندهای فیزیولوژیکی جانور به کاهش دما روی می‌دهد، میان این دو گونه خواب زمستانی تفاوت‌هایی وجود دارد.

پستانداران هنگامی که به خواب زمستانی می‌روند، برای مدتی نسبتا طولانی در خواب هستند و هیچ حرکتی نمی‌کنند. در مقابل، خواب زمستانی خزندگان فقط در سرددترین مواقع اتفاق می‌افتد، و وقتی که هوا کمی گرم می‌شود، آنها به حرکت در می‌آیند تا دمای بدن‌شان را تنظیم کنند، چرا که آنها خونسرد هستند.

پستانداران همچنین در موقع خواب زمستانی نه چیزی می‌خورند و نه می‌نوشند. خزندگان در خواب زمستانی خود چیزی نمی‌خورند، اما برای جلوگیری از کاهش آب بدن به نوشیدن ادامه می‌دهند. تمساح‌ها کرخت می‌شوند و سرعت متابولیک‌شان کند می‌شود، اما کماکان به آب نیاز دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size