هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره همه‌گیری 20 برابر بدتر از کرونا

دانشمندان بر این باورند که محتمل‌ترین عامل بیماری ایکس می‌تواند گونه‌ای از ویروس تنفسی باشد که احتمالاً الان در حیوانات در حال گردش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در جریان «مجمع جهانی اقتصاد» امسال کارشناسان «سازمان جهانی بهداشت» هشدار دادند که جهان می‌تواند در آینده دچار یک همه‌گیری «20 برابر بدتر از کرونا» شود، و از رهبران جهان خواستند تا از هم‌اکنون خود را آماده کنند.

دانشمندان بیماری که عامل همه‌گیری بعدی در جهان می‌شود را «ایکس» نامیده‌اند، که به این معناست که همه‌گیری جهانی بعدی، به جای اینکه توسط یک بیماری شناخته‌شده ایجاد شود، نتیجه یک پاتوژن (عامل بیماری‌زا) ناشناخته خواهد بود.

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی جلسه‌ای توجیهی برگزار کردند و از رهبران جهان خواستند با هم همکاری کنند تا راهبردهایی برای جلوگیری یا مدیریت همه‌گیری بیماری ایکس در آینده ایجاد کنند. یكی از موضوعات مهم، تدوین استراتژی‌های ارتباطی بهتر برای كاهش اطلاعات نادرست و نظریه‌های توطئه بود.

دانشمندان بر این باورند که محتمل‌ترین عامل بیماری ایکس می‌تواند گونه‌ای از ویروس تنفسی باشد که احتمالاً در حال حاضر در حیوانات در حال گردش است و هنوز فرصت نکرده است تا به انسان جهش کند.

آنها می‌گویند اگر از الان خودمان را برای مقابله با همه‌گیری ایکس آماده نکنیم، این بیماری می‌تواند آسیب بیشتری از کرونا بر جای بگذارد. ویروس کرونا تاکنون منجر به مرگ بیش از هفت میلیون نفر در سراسر جهان شده است.

سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر برخی ابتکارات را برای محافظت در برابر بیماری همه‌گیر آینده آغاز کرده است. این شامل اقدامات تشویقی برای اشتراک فناوری و تقویت نظارت بر بیماری‌ها بین کشورهای مختلف است.

در جایی که کارشناسان سازمان بهداشت جهانی طی این جلسه روی روشنگری درباره بیماری ایکس تمرکز کردند، این تنها موردی نیست که این روزها موجب دغدغه متخصصان بیماری‌‌های واگیردار است.

ویروس‌های دیگری که به طور بالقوه می‌توانند عامل همه‌گیری‌های تنفسی جدید شوند اِبولا، ماربورگ ، تب خونریزی کریمه کنگو، تب لاسا، مِرس، سارس، ویروس نیپا، تب ریفت وَلی، ویروس زیکا، و سویه‌های جدید کرونا هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size