چرا بزرگترین میمون دنیا منقرض شد؟

جی بلکی با قد حدود 3 متر و وزن بین 200 تا 300 کیلوگرم بزرگترین میمونی است که روی سیاره زمین زندگی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش جدید نشان داد که دلیل انقراض بزرگترین میمون جهان به نام «جی بِلَکی» بین 295000 تا 215000 سال این بود که در آن دوران شکل طبیعت تغییر یافت و این میمون عظیم‌الجثه را از دسترسی به میوه‌های مغذی محروم کرد.

جی بلکی با قد حدود 3 متر و وزن بین 200 تا 300 کیلوگرم بزرگترین میمونی است که روی سیاره زمین زندگی کرده است. حدود نود سال پیش انسان‌شناسی یک دندان‌ بزرگ این میمون را در یک عطاری در هنگ‌کنگ پیدا کرد.

از آن زمان، محققان چهار استخوان فک و تقریباً 2000 دندان دیگر را در غارهای پراکنده در سراسر چین کشف کرده‌اند، اما تاکنون اسکلت کامل جی بلکی یافت نشده است، و بدین ترتیب بدون شواهد کافی فسیلی، ترسیم یک تصویر دقیق از این میمون باستانی برای دانشمندان دشوار بوده است.

اخیرا یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی برای حل معمای انقراض جی بلکی فسیل‌ها و رسوبات 22 غار در چانگژو و حوزه آبریز بوبینگ در جنوب چین را مورد بررسی قرار داد، و با استفاده از شش روش قدمت‌یابی تلاش کرد بازه زمانی دقیق انقراض این جانور را به دست آورد.

دانشمندان زیست‌بوم میمون غول‌پیکر را در دوران قبل از انقراض آن با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک‌ها، مانند تجزیه و تحلیل گرده و بررسی لایه‌های رسوبی در زیر میکروسکوپ، بازسازی کردند.

در دوران شکوفایی جی بلکی در حدود 2.3 میلیون سال پیش، این بوم را جنگل‌های انبوه دارای علفزار محدود پوشانیده بود. اما تجزیه و تحلیل گرده‌ها نشان داد که این چشم‌انداز به تدریج شروع به تغییر کرد و جنگل‌ها تُنُک‌تر شدند و علفزارها گسترش یافتند.

جی بلکی به دلیل کمیاب شدن غذاهای جنگلی و منابع آب مورد علاقه‌اش مجبور شد غذاهایی را مصرف کند که فیبر بیشتر و مواد مغذی کمتری داشتند. این رویه طی چند صد هزار سال منجر به گرسنگی کشیدن میمون عظیم‌الجثه و در نهایت انقراض آن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size