استفاده از فیلترهای سیگار برای تولید آسفالت در اسلواکی

فیلترهای سیگار قرار است به الیافی ویژه تبدیل شوند که می‌تواند به ترکیبی برای تهیه آسفالت به منظور استفاده در سطوح جاده‌ای تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت مدیریت پسماند شهرداری براتیسلاوا، پایتخت کشور اسلواکی، ابتکار جدیدی برای جمع‌آوری و استفاده مجدد از ته‌سیگار اعلام کرده است. این شهر قصد دارد در سال 2024 از ته‌سیگار برای ساخت آسفالت استفاده کند.

در جریان برگزاری بازارهای کریسمس براتیسلاوا، این شرکت ظروف ویژه‌ای را برای جمع‌آوری هم فیلتر سیگار معمولی و هم فیلتر سیگار الکترونیکی در اطراف مکان‌های شلوغ قرار داد. مقامات امیدوارند که این کار به خیابان‌های پاک‌تر و استفاده مجدد از زباله بینجامد.

شرکت مدیریت پسماند براتیسلاوا گفته که قصد دارد از سال 2024 ظروف ویژه برای جمع‌آوری ته‌سیگار را در مکان‌های عمومی قرار دهد. جمع‌آوری زباله برای بازیافت و کاربرد مجدد کار جدیدی نیست، اما استفاده از ته‌سیگار بار اول است که اتفاق می‌افتد. فیلترهای سیگار قرار است به الیافی ویژه تبدیل شوند که می‌تواند به ترکیبی برای تهیه آسفالت به منظور استفاده در سطوح جاده‌ای تبدیل شود.

اسلواکی، در پروژه‌ای مستقل از پروژه شهرداری براتیسلاوا، پیشتر از ته‌سیگار برای ساخت آسفالت استفاده کرده بود. در حال حاضر جاده‌ای در اسلواکی وجود دارد که آسفالت آن کاملا از طریق بازیابی ته‌سیگار ساخته شده است. این جاده در یک منطقه مرکزی در کشور اسلواکی واقع شده است، و بنا به گزارش‌ها اولین جاده از نوع خود در جهان است.

سیگارهای مصرف‌شده که به زمین انداخته می‌شوند، یکی از مشکلات بزرگ زیست‌‌محیطی هستند. بدنه سیگار و فیلتر آن حاوی مواد سمی هستند که وقتی روی زمین می‌افتند، می‌توانند خاک، آب، و زیست‌بوم را آلوده کنند.

دانشمندان می‌گویند با نظر به اینکه فقط یک‌سوم از ته‌سیگارهای مصرف‌شده از 18 میلیارد سیگار در روز در سراسر جهان به سطل زباله انداخته می‌شوند، ابتکار بازیافت ته‌سیگار توسط شرکت مدیریت پسماند شهرداری براتیسلاوا می‌تواند آغاز خوبی برای این ابتکار در سرتاسر جهان باشد، که می‌تواند تأثیر مثبت چشمگیری بر بهداشت کره زمین بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size