سلاح لیزیری «دارگون فایر» با دقت بالا و ارزان؛ انقلابی در عرصه نبردها

استفاده از این تسلیحات در مقایسه با سامانه‌های دفاع هوایی کنونی کمتر از 10 لیره استرلینگ برای هربار شلیک لیزر است که در دراز مدت می‌تواند جایگزین موشک‌ها در برخی از انواع ماموریت‌های کنونی باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برای نخستین بار، یک سلاح هدایت‌شونده پرقدرت لیزری با صرف هزینه تنها 10 پوند استرلینگ برای هر شلیک، با موفقیت آزمایش شد که ضمن تغییر موازنه جنگ، انقلابی در عرصه نبردها ایجاد خواهد کرد.
وزارت دفاع بریتانیا،جمعه 29 دی اعلام کرد که سلاح پرقدرت «دراگون فایر»برای اولین بار چندین هدف هوایی را در آسمان مجمع‌الجزایر هیبرید در اسکاتلند رهگیری کرد.
به‌گزارش روزنامه «تلگراف»، این سلاح که توسط شرکت انگلیسی «کینتیک» ساخته می‌شود، برای حمله به موشک‌ها، پهپادها و دیگر اهداف دشمن ساخته شده است.
این سلاح جدید، نیازی به مهمات ندارد، زیرا از انرژی الکتریکی استفاده می‌کند که با توجه به مصرف بیش از حد موشک‌های زرادخانه غرب برای تامین نیازهای کنونی اوکراین، به‌عنوان یک مزیت تلقی می‌شود.
اگرچه برد این سلاح جدید هنوز جزو اسرار نظامی است، اما روشن است که «دارگون فایر» قابلیت مقابله با هر هدف قابل مشاهده را دارد و دقت هدف‌گیری آن بسیار بالا و مانند «هدف قرار دادن یک سکه از فاصله یک کیلومتری» است.
در بیانیه وزارت دفاع بریتانیا آمده است: «این آزمایش‌ها نشان داد که در تحقق امکانات بالقوه و درک تهدیدات ناشی از سلاح‌های هدایت‌شونده لیزری، گام بزرگی برداشته‌‌شده است».

انقلابی در عرصه نبرد

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا نیز توضیح داد: «این نوع تسلیحات پیشرفته با کاهش اتکا به مهمات گران قیمت، می‌تواند انقلابی در عرصه نبرد ایجاد کرده و در عین حال خطر آسیب‌های جانبی را نیز کاهش دهد».
شاپس افزود که چنین فناوری‌های پیشرفته‌ «در دنیایی به شدت رقابتی»، امری بسیار تعیین‌کننده بوده و به بریتانیا در «حفظ نقش طرف پیروز نبرد و حمایت از ایمنی مردم»، کمک می‌کند.
تسلیحات هدایت‌شونده لیزری می‌توانند با سرعت نور با اهداف درگیر شوند و از پرتو متمرکز لیزری برای رخنه به هدف استفاده کنند که در صورت اصابت به کلاهک، منجر به انهدام بدنه یا آسیب‌های اساسی‌ترمی‌شود.
استفاده از این تسلیحات در مقایسه با سامانه‌های دفاع هوایی کنونی که از موشک‌های میلیون‌ها دلاری، استفاده می‌کنند، کمتر از 10 لیره استرلینگ برای هربار شلیک لیزر است که در دراز مدت می‌تواند جایگزین موشک‌ها در برخی از انواع ماموریت‌های کنونی باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size