جفت نوزاد سیستم ایمنی بدن را برای محافظت از جنین هک می‌کند

جفت قوانین سیستم ایمنی بدن را نقض می‌کند، و محافظت را افزایش می‌دهد اما آسیبی به جنین نمی‌زند، که نشانگر تکامل هوشمند است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد که «جفت»، اندامی که مادر و فرزند را به هم متصل می‌کند، برای افزایش میزان دفاع از جنین، سیستم ایمنی مادر را با استفاده از یک ترفند مولکولی هک می‌کند.

جفت در جریان این پدیده وانمود می‌کند که مورد حمله ویروسی قرار گرفته است، و بدین ترتیب سیستم ایمنی بدن مادر را با شدت کم اما پیوسته فعال نگه می‌دارد تا از جنین در برابر ویروس‌هایی که از سیستم دفاع ایمنی مادر فرار می‌کنند، محافظت کند.

از آنجا که سلاح‌های ایمنی ضدویروسی می‌توانند بافت‌های بدن را از بین ببرند، سلول‌ها به طور معمول فقط در صورت تهدید شدید مانند عفونت از این سلاح‌ها استفاده می‌کنند، و پس از پایان عفونت بلافاصله آنها را خاموش می‌کنند.

بر اساس پژوهش جدید، جفت این قانون را نقض می‌کند، و محافظت را افزایش می‌دهد اما آسیبی به جنین نمی‌زند، که نشانگر «تکامل هوشمند» است. جفت پیش از هرگونه حمله ویروسی دستگاه دفاعی بدن مادر را روشن می‌کند و آن را بدون آسیب رساندن به خود یا جنین روشن نگه می‌دارد.

ژنوم‌های انسان موزه مولکولی تاریخ تکاملی هستند. از آغاز حیات روی زمین، ویروس‌ها بخش‌هایی از مواد ژنتیکی خود را در سلول‌های بنیادی میزبان خود نفوذ داده‌اند. بنابراین، در بطن ژن‌های پروتئین‌ساز، یادگارهای ژنومی از تهاجم‌های میکروبی باستانی وجود دارد.

واکنش‌‌های ایمنی می‌تواند مخرب باشد، و واکنش‌های ضدویروسی به ویژه چنین هستند. از آنجایی که ویروس‌ها در داخل سلول‌ها در خطرناک‌ترین وضعیت خود قرار دارند، بیشتر راهکارهای ایمنی علیه عفونت‌های ویروسی، سلول‌های انسانی آلوده را بالکل نابود می‌کند.

به همین دلیل است که سلول‌ها فقط وقتی آژیر خطر سیستم امنیتی بدن را به صدا درمی‌آورند که راه دیگری نداشته باشند، چون معمولا خودشان هم در معرض نابودی قرار می‌گیرند. بدین ترتیب، اینکه جفت می‌تواند سیستم ایمنی بدن را پیوسته فعال نگه دارد اما هیچ آسیبی به جنین نرساند کشفی شگفت‌انگیز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size