مقدار ریزپلاستیک‌های بطری آب بسیار بیشتر از حد تصور است

ریزپلاستیک‌ها یا نانوپلاستیک‌ها ذراتی هستند که از اندازه‌شان کمتر از یک میکرون است. برای مقایسه، موی انسان حدود 83 میکرون ضخامت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد که میزان ریزپلاستیک‌هایی که در آب بطری آمریکایی وجود دارد، حدود یک‌چهارم میلیون ذره در لیتر است. دانشمندان توانستند این ذرات را با استفاده از میکروسکوپ لیزری پیشرفته شناسایی کنند.

محققان از سه نوع آب بطری رایج در آمریکا، از هر کدام پنج بطری به صورت تصادفی انتخاب کردند، و مشاهده کردند که میزان ذرات بین 110000 تا 400000 در لیتر متغیر است، که متوسط آن حدود 240000 ذره ریزپلاستیکی است.

ریزپلاستیک‌ها یا نانوپلاستیک‌ها ذراتی هستند که از اندازه‌شان کمتر از یک میکرون است. بر ای مقایسه، موی انسان حدود 83 میکرون ضخامت دارد.

پژوهش جدید نشان داد که بین 10 تا 100 برابر نانوپلاستیک بیشتر از آنچه قبلا تصور می‌شد در آب بطری وجود دارد. ظاهرا مقدار عمده این ریزپلاستیک‌ها از خود بطری و فیلتر غشای اسموز معکوس، که برای جلوگیری از آلاینده‌ها استفاده می‌شود، سرچشمه می‌گیرد.

با این وجود، محققان هنوز هم به این پرسش مهم پاسخ نداده‌اند که آیا نانوپلاستیک‌ها برای سلامتی انسان ضرر دارند یا خیر. آنها می‌گویند که این قضیه کماکان در دست بررسی است. دانشمندان می‌دانند که ریزپلاستیک‌ها وارد بافت بدن پستانداران، شامل انسان می‌شوند، اما هنوز درباره آثار احتمالی آن به نتیجه قطعی نرسیده‌اند.

در واکنش به پژوهش اخیر، انجمن بین‌المللی آب بطری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «در حال حاضر نه روش استانداردی برای اندازه‌گیری و نه هیچ اجماع علمی درباره تأثیرات بالقوه ریزپلاستیک‌ها بر سلامت انسان وجود ندارد. بنابراین، گزارش‌های رسانه‌ای درباره وجود این ذرات در آب آشامیدنی فقط بی‌جهت مصرف‌کنندگان را می‌ترساند.»

به گفته برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، با وجود بیش از 430 میلیون تن پلاستیک که سالانه تولید می‌شود، و ریزپلاستیک‌هایی که در اقیانوس‌های جهان، مواد غذایی و آب آشامیدنی یافت می‌شوند، جهان در حال غرق شدن زیر وزن آلودگی‌های با منشاء پلاستیکی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size