راز حفره گرانشی وسط اقیانوس هند چیست؟

چنان که صفحه تکتونیکی هند به سوی شمال حرکت کرد، دریای باستانی «تِتیس» را زیر گرفت و آن را به اعماق گوشته زمین فرو برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در وسط اقیانوس هند یک حفره گرانشی وجود دارد، یعنی جایی که شدت جاذبه زمین در آن کمتر از اطرافش است. از سال 1948 که این پدیده کشف شد، زمین‌شناسان کماکان در جستجوی منشاء آن بوده‌اند.

اغلب ما تصور می‌کنیم که زمین یک کره کامل است، اما حقیقت این است که سطح سیاره ما کاملاً نامنظم است. زمین در قطب‌ها مسطح و در خط استوا برآمده است، و این سوای قله‌ها و دره‌هایی است که در سراسر سطح زمین پخش شده‌اند. این تفاوت‌ها باعث ایجاد تغییراتی در میزان گرانش زمین در مکان‌های مختلف می‌شود.

دانشمندان نتوانسته‌اند توضیح دهند که این حفره 3 میلیون کیلومتر مربعی چگونه در وسط اقیانوس هند به وجود آمده است. در مقایسه با محیط اطراف، گرانش این منطقه چنان ضعیف است که سطح دریا در آن با میانگین جهانی فرق دارد.

به منظور کشف دلیل این ناهمگونی، پژوهشگران 19 مدل کامپیوتری ساختند که همگی با پارامترهای مختلف تنظیم شده بودند، و نحوه حرکت لایه‌های تکتونیکی زمین طی 140 میلیون سال گذشته را شبیه‌سازی می‌کردند.

شبه‌قاره هند و استرالیا زمانی بخشی از ابرقاره جنوبی به نام «گوندوانا» بودند که حدود 100 میلیون سال پیش شروع به فروپاشی کرد. چنان که صفحه تکتونیکی هند به سوی شمال و به سمت صفحه اروپایی حرکت کرد، دریای باستانی «تِتیس» را زیر گرفت و آن را به اعماق گوشته زمین فرو برد.

بخشی از بستر دریای تتیس هنوز در دریای مدیترانه امروزی قابل مشاهده است، اما عمده آن به آرامی در اعماق زمین در اطراف شرق آفریقا در حال ذوب شدن است. همانطور که گوشته متراکم ذوب می‌شود، توده‌هایی از ماگمای کم‌چگال ایجاد می‌کند که سطح زمین را به پایین می‌کشد.

از سوی دیگر، توده‌های اطراف دریای باستانی تتیس، مثل فلات تبت، دارای گرانش زیادی هستند، که باعث می‌شود سطح گرانش در دو منطقه همسایه ناهمگون شود. به گفته دانشمندان، این تفاوت سطح جاذبه احتمالا منجر به ایجاد حفره گرانشی در وسط اقیانوس هند شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size