سالم ماندن آیفون پس از سقوط پنج‌هزار متری از هواپیما

فشارزدایی سریع می‌تواند مسافران و اشیاء را به دلیل اختلاف فشار هوا از هواپیما به بیرون پرتاب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در جریان کنده شدن در هواپیمایی آلاسکا که هفته پیش اتفاق افتاد، یک گوشی آیفون» ساخت کمپانی «اپل» پس از سقوط از ارتفاع پنج‌هزار متری سالم ماند. پرواز 1282 آلاسکا پس از منفجر شدن لولای درش دچار حادثه کاهش فشار شد.

در این حادثه به کسی آسیبی نرسید. آیفون نیز سالم ماند. این گوشی در حالی که قفل نرم‌افزاری آن هنوز باز بود و کانکتور کابل شارژ پاره‌شده به آن وصل بود، و روی صفحه‌اش اطلاعات پرواز را نشان می‌داد، روی زمین کشف شد.

فردی که گوشی را پیدا کرده بود، با بورد ملی ایمنی حمل و نقل آمریکا تماس گرفت و آیفون را در اختیار آنها گذاشت. بورد تایید کرده که این دومین گوشی تلفنی است که از هواپیما به بیرون افتاده و روی زمین پیدا شده است.

طی یک کنفرانس مطبوعاتی، رئیس هیئت ملی ایمنی حمل و نقل اعلام کرد دو نفر گوشی‌های تلفن همراهی پیدا کرده‌اند که از پرواز 1281 به زمین سقوط کرده است. گوشی دیگر را یک نفر در حیاط خانه‌اش پیدا کرد.

رویداد کاهش فشار زمانی شروع شد که لولای یک درب بلااستفاده در بوئینگ 737 مکس 9 به طرزی غیرمنتظره کنده شد. فشارزدایی سریع می‌تواند مسافران و اشیاء را به دلیل اختلاف فشار هوا از هواپیما به بیرون پرتاب کند. در این حادثه مسافران سر جای خود ماندند، اما ظاهرا چند گوشی به بیرون پرتاب شدند.

سالم ماندن آیفون‌ پس از سقوط از آسمان امری بی‌سابقه نیست. پارسال آیفون یک چترباز پس از سقوط از ارتفاع چهارهزار متری سالم ماند. مقاومت هوا، که سرعت فرود جسم را کم می‌کند، و مکان فرود نرم مثل گِل یا خاک مرطوب، می‌تواند گوشی را از خرد شدن پس از سقوط از آسمان نجات دهد. با این وجود، افتادن گوشی روی یک سطح سخت احتمالاً به خرد شدن آن بینجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید