فانوس دریایی قمری که می‌تواند راه فضانوردان را روشن کند

شرکت طراح بر این باور است که راه‌اندازی فانوس دریایی قمری می‌تواند اولین گام در مسیر استقلال انرژی کولونی‌های ماه‌نشین از زمین باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک کمپانی فناوری طرحی ارائه کرده که بر مبنای آن می‌توان روی سطح ماه سازه‌ای تحت عنوان «فانوس دریایی قمری» ساخت که با استفاده از نور خورشید انرژی تولید می‌کند و راه فضانوردان را روشن کند.

سطح ماه عاری از منابع طبیعی است، و اگر روزی فضانوردانی بخواهند برای مدتی طولانی در آنجا زندگی کنند، به منبع پایدار نور و انرژی نیاز دارند. این فانوس دریایی قمری برای تامین چنین منظوری طراحی شده است.

یک شهرک قمری علاوه بر روشنایی، برای تامین انرژی ماه‌نوردها و سیستم‌های روباتیک و سایر تجهیزات به انرژی نیاز دارد. ساخت فانوس دریایی قمری ماه‌نشینان را از زمین بی‌نیاز می‌کند.

کارگذاری سازه‌ای بلند در قطب جنوب ماه، به‌طوری که بتواند همیشه در معرض آفتاب باشد، می‌تواند به این امر بینجامد که در طول سال قمری بیش از 95 درصد روشنایی وجود داشته باشد. حلقه‌های دهانه‌های برخوردیِ روی ماه به خاطر ارتفاع‌شان گزینه‌های بسیار خوبی برای این کار هستند.

«هانی‌بی»، شرکت مبتکر طرح، می‌گوید این برج حدود 100 متر طول خواهد داشت، و می‌تواند در ساختار خود مجموعه‌ای از ابزارها همچون باتری‌های خورشیدی، وسایل ارتباطی، ناوبری، و نظارتی را ادغام کند.

این فانوس دریایی در جایی کار گذاشته خواهد شد که بیش از 200 متر از سطح عادی ماه بالاتر باشد. در چنین وضعیتی، فانوس دریایی قمری همیشه بالاتر از افق ماه خواهد بود، و می‌تواند به‌طور مداوم در معرض تابش خورشید باشد.

در نوک این برج بسیار بلند یک چراغ خیلی بزرگ نصب می‌شود که همیشه روشن است، و راه را برای ماه‌نوردان روشن می‌کند. اگر دو سه مورد از این برج‌ها در قطب جنوب ماه نصب بشوند، می‌توانند تقریبا تمام منطقه را پوشش نورانی دهند.

هانی‌بی بر این باور است که راه‌اندازی فانوس دریایی قمری می‌تواند اولین گام در مسیر استقلال انرژی کولونی‌های ماه‌نشین از زمین باشد، چرا که تولید انرژی را تا حد زیادی روی سطح ماه ممکن می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size