نقش موثر یادگیری زبان دوم در بهبود مهارت‌های خودکنترلی و تقویت حافظه

شواهد مستند زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد یادگیری زبان دوم از گسترش قدرت درک از جهان گرفته تا کسب درآمد بیشتر، نقش بسیار مفیدی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی از افراد ممکن است به دلیل فراموش کردن نام یکی از همکاران در محل کار، تلاش برای به خاطر سپردن نام فیلم یا آهنگ مورد علاقه‌شان، یا به‌یادآوردن برخی از اماکن و مناطق سفر خود، در موقعیت دشوار و خجالت‌آوری قرار بگیرند.

به گزارش سایت «ای‌ان‌سی»، نتایج پژوهش انجام‌شده در مجله «نورولژی اف ایجینگ» نشان می‌دهد که یادگیری زبان دوم، ممکن است احتمال وقوع هر یک از این موقعیت‌های ناراحت‌کننده را کاهش دهد.

دوزبانگی

به گفته محققان مرکز آلمانی بیماری‌های تخریب‌کننده عصبی در شهر بن و دیگر انستیتوهای اروپایی، افرادی که روزانه از بیش از یک زبان استفاده می‌کنند، در آزمون‌های خودکنترلی، زبان و حافظه، نمرات بالاتری نسبت به افرادی که تنها به یک زبان صحبت می‌کنند، می‌گیرند. این پژوهش، روی افراد دوزبانه یا چندزبانه در دوران جوانی و میانسالی انجام شد و روشن شد که آموختن زبان دوم در 65 سالگی یا بیشتر، با مشکل خاصی مواجه نیست.

به عبارت دیگر، افرادی که در ابتدای زندگی، دوزبانه بودند در یادگیری، حافظه، حافظه کاری، عملکردهای اجرایی و زبان، عملکرد بسیار بهتری را در مقایسه با تک‌زبانه‏ها از خود نشان داده‌اند.

افراد دوزبانه در میانسالی برتری قابل توجهی را در یادگیری و حافظه نشان دادند.

746 شرکت‌کننده مورد مطالعه بر حسب توانایی‌ها، از نظر ادراک و حافظه به دو دسته تقسیم شدند.

تقریباً 60 درصد از شرکت‌کنندگان، بیمارانی بودند که به کلینیک‌های حافظه مراجعه کرده یا «تجربه سردرگمی یا از دست دادن حافظه» داشتند.

در مورد 40% باقیمانده، هیچ مشکل حافظه یا شناختی گزارش نشده است.

از هر شرکت‌کننده خواسته شد در مجموعه‌ای از آزمون‌های متمرکز بر واژگان، حافظه، دقت و حساب شرکت کند. همانطور که اشاره شد، داوطلبانی که از بیش از یک زبان در دوران جوانی (سن 13 تا 30 سالگی) یا میانسالی (سنین 30 تا 65 سال) استفاده می‌کردند، نسبت به افراد تک‌زبانه، در این آزمون‌ها نمرات بالاتری کسب کردند.

فوائد زیاد

البته ممکن است افراد مسلط به بیش از یک زبان، به‌دلایلی کاملا بی ارتباط یا حتی بدون هیچ علت خاصی، دچار مشکلات حافظه و شناختی شوند. طبق گفته دیگر متخصصان به «تایمز»، این پژوهش آلمانی با سایر مطالعات انجام شده در خصوص دوزبانگی و حافظه، همخوانی دارد.

شواهد مستند زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد یادگیری زبان دوم از گسترش قدرت درک از جهان گرفته تا کسب درآمد بیشتر، نقش بسیار مفیدی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size