نقش اصلی فیلم «دانکرک» بر اساس قهرمان واقعی تایتانیک بود

خانواده لایتالر بر این باورند که بهترین تصویر سینمایی از پدربزرگ‌شان را کِنِث مور، بازیگر فقید بریتانیایی ارائه داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«دانکرک» (2017) به کارگردانی کریستوفر نولان فیلمی درباره جنگ جهانی دوم است، و تا قبل از «اوپنهایمر» به کارگردانی همین کارگردان، با 527 میلیون دلار درآمد پُرفروش‌ترین فیلم جنگی تاریخ سینما بود.

دانکرک داستان تخلیه بیش از سیصدهزار سرباز متفقین از بندری در شمال فرانسه در زمانی که نیروهای مهاجم آلمانی به اروپای غربی حمله کرده بودند را روایت می‌کند. سربازان بریتانیایی، فرانسوی و بلژیکی توسط نازی‌ها قیچی شدند و در دانکرک گیر افتادند و تقریبا همگی آماده اسارت یا مرگ بودند.

وینستون چرچیل، نخست وزیر وقت بریتانیا، و فرماندهان نظامی وی برنامه‌ای جسورانه برای نجات سربازان طراحی کردند. آنها از مردم عادی خواستند تا قایق‌های کوچک تفریحی و ماهیگیری‌شان را در اختیار نیروی دریایی بگذارند تا با آنها سربازان متفقین را نجات دهند. مردم صدها قایق در اختیار دولت گذاشتند.

فیلم دانکرک نولان روی این موضوع متمرکز است. در مرکز فیلم پدر و پسری قرار دارند که با قایق تفریحی‌شان به دانکرک می‌روند و کلی سرباز را نجات می‌دهند. کاراکتر پدر بر اساس چارلز هربرت لایتالر ساخته شده است.

لایتالر در سال 1912 افسر دوم کشتی تفریحی اقیانوس‌پیمای تایتانیک بود، و در جریان غرق شدن تایتانیک، او مسئول قایق‌های نجات بود و با تکیه بر تجربه و دیسیپلین خود تعداد زیادی از مسافران را نجات داد. او بعدها در جریان جنگ جهانی اول در نیروی دریایی بریتانیا خدمت کرد و مدال گرفت.

در زمان وقایع دانکرک در 26 مه 1940، لایتالر 66 ساله بازنشست شده بود. با این وجود، به جای اینکه قایقش را تحویل نیروی دریایی بدهد، تصمیم گرفت خودش با پسرش و یک جوان محلی دیگر به دانکرک بروند. آنها پس از دست و پنجه نردم کردن با خطرات بسیار موفق شدند 130 سرباز را نجات بدهند.

نقش لایتالر را در دانکرک بازیگر بزرگ بریتانیایی مارک رایلنس بازی می‌کند. رایلنس برای بازی در نقش رودولف آبل، جاسوس شوروی در آمریکا در دوران جنگ سرد، در فیلم «پل جاسوسان» (2015) استیون اسپیلبرگ برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده بود.

با این حال، خانواده لایتالر بر این باورند که بهترین تصویر سینمایی از پدربزرگ‌شان را کِنِث مور، بازیگر فقید بریتانیایی ارائه داده است، که در «شب به‌یادماندنی» (1958) درباره غرق شدن تایتانیک در نقش لایتالر بازی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید