«بائوباب»؛ درختی کهن‌تر از قاره‌های زمین

به دلیل تغییرات اقلیمی، طی سالیان اخیر نُه اصله از سیزده بائوباب بزرگ و کهن آفریقا خشک شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بائوباب» یک درخت ماقبل تاریخ است که قدمت آن به بیش از 200 میلیون می‌رسد، که به این معنی است که از قاره‌های زمین کهن‌تر است. روش قدمت‌یابی رادیوکربن نشان می‌دهد که بائوباب ممکن است تا 3000 سال عمر کند. این درخت امروزه بومی ساوانای آفریقاست، و بومیان آن را «درخت حیات» می‌نامند.

بائوباب می‌تواند سی متر قد بکشد، و قطر آن هم معمولا بسیار زیاد است، که باعث شده فراهم‌کننده سرپناه و آب و غذا برای اشکال مختلف حیات از جمله انسان باشد. اهمیت این درختان برای جوامع بومی ساوانای آفریقا به حدی زیاد است که از دیرباز حیات اجتماعی خود را حول محور آنها بنا نهاده‌اند.

بائوباب برای اکوسیستم خشک ساوانا نقشی حیاتی دارد. این درخت آب فصل باران را در تنه عظیم خود ذخیره می‌کند، و با سیستم ریشه‌ای پهناور خود به مرطوب نگه داشتن خاک، بازیافت مواد مغذی، و جلوگیری از فرسایش خاک کمک می‌کند.

این درخت در فصل خشک میوه‌ای مغذی تولید می‌کند که طول آن تا یک فوت می‌رسد. این میوه حاوی اسید تارتاریک و ویتامین سی است، و به عنوان یک ماده مغذی حیاتی برای بسیاری از گونه‌ها عمل می‌کند.

میوه بائوباب را می‌توان خورد، در آب خیساند، با آن نوشیدنی درست کرد، مربا کرد، یا برشته و آسیاب کرد تا ماده‌ای شبیه قهوه از آن حاصل شود. برگ‌هایش را می‌شود جوشاند و خورد، یا از گرده گل آن‌ چسب درست کرد. پوست آن را می‌توان برای ساختن طناب، حصیر، سبد، کاغذ و پارچه به کار برد.

به دلیل تغییرات اقلیمی، طی سالیان اخیر نُه اصله از سیزده بائوباب بزرگ و کهن آفریقا خشک شده‌اند. دانشمندان حدس می‌زنند که گرمایش زمین و افزایش درجه حرارت هوا یا به‌طور مستقیم باعث خشک شدن این درختان شده است، یا آنها را ضعیف‌تر و مستعد خشکسالی، بیماری، و آتش‌سوزی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size