دانشمندان به دنبال رمزگشایی پدیده مه هستند

پس از تندباد، مه دومین عامل اصلی سوانح هواپیما در آمریکا است، و همچنین عامل بسیاری از تصادفات رانندگی و اختلال در کشتی‌رانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگرچه مه یک پدیده آب و هوایی معمول است، اما تاکنون مورد پژوهش دقیق قرار نگرفته است. دانشمندان دانشگاه یوتا اخیرا تحقیق جامعی را آغاز کرده‌اند که قصد دارد جنبه‌های مختلف مه، از جمله اینکه چگونه به وجود می‌آید و چه تاثیری روی زندگی بشر می‌گذارد، را روشن کند.

مه در نزدیکی سطح زمین تشکیل می‌شود، و بنابراین تحت تأثیر دمای هوا، رطوبت و شکل سطح زمین است. پیچیدگی فرآیندهای فیزیکی که منجر به ایجاد مه می‌شوند، پیش‌بینی آن را نسبت با باد و باران و سایر رویدادهای آب و هوایی دشوارتر می‌کند.

پس از تندباد، مه دومین عامل اصلی سوانح هواپیما در آمریکا است، و همچنین عامل بسیاری از تصادفات رانندگی و اختلال در کشتی‌رانی است. بین سال‌های 1995 تا 2004، تصادفات ناشی از مه در ایالات متحده منجر به مرگ 13720 نفر شد.

محققان دانشگاه یوتا از مدل عددی پیش‌بینی آب و هوا استفاده کردند، که مشاهدات هواشناسی را برای پیش‌بینی آب و هوا پردازش کمّی می‌کند. هدف اصلی این پروژه بررسی چرخه حیات مه در دره‌های کوهستانی، به ویژه در دره هِبِر، واقع در حدود 50 مایلی جنوب شرقی سالت لیک سیتی در یوتا است. دره که دارای توپوگرافی دره کوهستانی است، به عنوان مکانی ایده‌آل برای این تحقیق عمل می‌کند.

طی هفت هفته در زمستان 2022، تیم تحقیقاتی داده‌های مورد نیاز خود را از دو ایستگاه اصلی مجهز به برج‌های سی متری با ابزارهای مختلف جمع‌آوری کرد. داده‌ها درباره رطوبت، باد، دید، دما، عمق برف و رطوبت خاک بودند. چندین سایت ماهواره‌ای نیز به جمع‌آوری داده‌ها کمک کردند.

این پژوهش جامع کماکان در حال انجام است، و نتایج آن هنوز منتشر نشده است. اما گزارش‌های رسانه‌ای می‌گویند که دانشمندان به اکتشافات جالبی دست پیدا کرده‌اند که پیچیدگی‌های مه را آشکار می‌کند، و پیش‌بینی وقوع آن را آسان‌تر می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size