کتابخانه کنگره فیلم «آپولو 13» را برای ثبت تاریخی انتخاب کرد

بازیگران و دیگر عوامل فیلم آپولو 13 ده‌ها ساعت در یک هواپیمای پارابولیک برای القاء بی‌وزنی در فضا وقت صرف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

كتابخانه كنگره آمریکا هر ساله 25 فیلم را به دلیل اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی، برای ثبت در آرشیو ملی خودش انتخاب می‌کند. «آپولو 13» (1995) درباره مأموریت ماه‌نوردی انسانی «ناسا» در سال 1970 یکی از منتخبین برجسته سال 2023 بود.

ثبت فیلم در آرشیو ملی کتابخانه کنگره به این معنی است که کتابخانه متعهد می‌شود یک نسخه با کیفیت عالی از فیلم تهیه کند و آن را در انبار ویژه مرکز ملی حفاظت سمعی-بصری در ویرجینیا برای نسل‌های آینده ذخیره کند.

سفینه فضایی آپولو 13 در تاریخ 13 آوریل 1970 در فضا و در میانه راه زمین به ماه دچار یک انفجار خطرناک شد، که باعث شد ماژول فرمان سفینه به نام «ادیسه» از کار بیفتد.

خوشبختانه ماژول ماه‌نورد سفینه به نام «آکواریوس» آسیب ندید. آکواریوس به مدت سه روز به عنوان سفینه نجات سرنشینان عمل کرد، و پس از دور زدن ماه به زمین بازگشت، و در میان تدابیر شدید امنیتی در اقیانوس آرام فرود آمد.

ران هاوارد، کارگردان مشهور، در دهه نود میلادی داستان آپولو 13 را به فیلم تبدیل کرد. ستارگان بزرگ آن زمان هالیوود همچون تام هنکس، کوین بیکن و بیل پکستون ایفای نقش فضانوردان را بر عهده گرفتند. این فیلم در زمان اکران اولیه خود با اقبال تماشاگران و منتقدان روبرو شد، و از آن زمان محبوب مانده است.

هاوارد اخیرا گفت که تمام عوامل فیلم متعهد بودند که ریزترین جزئیات واقعه را به درستی تصویر کنند. به همین دلیل هم بازیگران و دیگر عوامل فیلم ده‌ها ساعت در یک هواپیمای پارابولیک برای القاء بی‌وزنی در فضا وقت صرف کردند.

انتخاب آپولو 13 توسط کتابخانه کنگره ظاهرا دلایل علمی نیز دارد، چرا که سازمان فضانوردی آمریکا مدتی است اعلام کرده است که قصد دارد ماموریت‌های انسانی به ماه، که از دهه 1970متوقف مانده است، را از سر بگیرد.

طبق قرار قبلی، برنامه «آرتمیس» ناسا در سال 2024 تعدادی فضانورد را به ماه خواهد فرستاد. تام هنکس، ستاره فیلم آپولو 13، اخیراً با سرنشینان سفینه آرتمیس 2 دیدار کرد تا به آنها روحیه بدهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید