هشدار درباره خطر سرایت «بیماری گوزن زامبی» به انسان

شیوع جنون گاوی در بریتانیا نمونه‌ای است از اینکه چگونه یک بیماری که مختص دام تلقی می‌شد، به ناگاه به انسان سرایت کرد و کلی دردسر ایجاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بیماری گوزن زامبی» که عمدتاً گوزن‌ها، اِلک‌ها و موس‌ها را مبتلا می‌کند، منجر به کاهش مداوم وزن، اختلال دید، و از بین رفتن تدریجی توانایی‌های اِدراکی می‌شود. دانشمندان هشدار می‌دهند که این بیماری شاید بتواند به انسان سرایت کند.
بیماری گوزن زامبی تاکنون در حداقل 31 ایالت آمریکا در بین حیوانات مشاهده شده است. این بیماری همچنین در سه استان کانادا دیده شده است. فراتر از آمریکای شمالی، این بیماری در گوزن شمالی و موس در نروژ، فنلاند و سوئد مشاهده شده است، و چند مورد وارداتی نیز در کره جنوبی گزارش شده است.
بیماری گوزن زامبی می‌تواند دوره نهفتگی بیش از یک‌ساله داشته باشد، و ممکن است علائم این بیماری به آرامی آشکار شود. دانشمندان بر این باورند که این بیماری از طریق تماس با مایعات و بافت‌های بدنیِ آلوده، یا از طریق محیط، شامل آب آشامیدنی و مواد غذایی، شیوع می‌یابد.
بیماری گوزن زامبی اولین بار در سال 1967 در کلرادو کشف شد، و از آن زمان در دیگر ایالت‌های آمریکا و کشورهای جهان گسترش یافته است. هیچ مورد ابتلایی در انسان گزارش نشده است، اگرچه تحقیقات حاکی از آن است که این بیماری نسبت به آنچه پیشتر تصور می‌شد به انسان مُسری‌تر است.
به همین دلیل هم برخی دانشمندان هشدار می‌دهند که دولت‌ها باید خود را برای مقابله با پتانسیل سرایت بیماری گوزن زامبی از حیوان به انسان آماده کنند. به گفته آنها، شیوع بیماری جنون گاوی در بریتانیا نمونه‌ای است از اینکه چگونه یک بیماری که مختص دام تلقی می‌شد، به ناگاه به انسان سرایت کرد و کلی دردسر ایجاد کرد.
به گفته دانشمندان، بیماری گوزن زامبی نیز پتانسیل مشابهی دارد. بنابراین لازم است که برای مقابله با سرایت احتمالی آن از حیوان به انسان آماده شد تا خساراتی که جنون گاوی بر جای گذاشت تکرار نشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size