درباره سینمای اکسپرسیونیستی آلمان چه می‌دانیم؟

فیلم‌های در ژانر ترکیبی نوآر-تخیلی همه از مولفه‌های سینمای اکسپرسیونیست برای القای حس ترس و توهم در فضایی تیره و تار بهره برده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آلمان در دهه 1920 هنوز با وحشت‌های جنگ جهانی اول دست و پنجه نرم می‌کرد که همچون کابوسی بر اذهان عمومی مردم این کشور سایه انداخته بود. با الهام از این ذهنیت تیره و تار، اکسپرسیونیست‌های آلمانی سینمایی کابوس‌وار ساختند که ترومای پساجنگ را به عینیت درمی‌آورد.
فریتز لانگ و رابرت وینه، سربازان سابقی که وحشت‌های جنگ را در میدان نبرد تجربه کرده بودند، با کمک استعدادهای برجسته‌ای همچون ته‌آ فون هاربوی نویسنده، کارل فرویند فیلمبردار، هرمان وارم طراح صحنه، و نقاشان والتر روریگ و والتر ریمان این دنیای کابوس‌وار اکسپرسونیستی را ساختند.
استودیو UFA برلین، که در زمان خود به یکی از مشهورترین استودیوهای فیلمسازی جهان تبدیل شد، کار تهیه‌کنندگی آثار فیلمسازان اکسپرسیونیست را بر عهده گرفت، و طی حدود یک دهه شاهکارهایی همچون کابین دکتر کالیگاری (1920)، شبح (1922)، دکتر مابوزه قمارباز (1922)، دکتر نیبلونگن (1924)، متروپولیس (1927)، و اِم (1931) را تولید کرد.
سینمای اکسپرسیونیستی آلمان در فیلم‌هایی همچون «نوسفراتو»ی فریدریش ویلهلم مورنائو و «کابین دکتر کالیگاری» رابرت وینه برخی از ترسناک‌ترین کاراکترها و صحنه‌های تاریخ سینما را خلق کرد که هنوز که هنوزه مورد نقد و بررسی و آموزش و تقلید قرار می‌گیرند.
اکسپرسیونیسم آلمانی بزرگترین الهام‌بخش ژانر وحشت در سینما بود، که با مجموعه فیلم‌های هیولایی استودیوی آمریکایی یونیورسال در دهه 1930 آغاز شد. از آن زمان هرگاه فیلم ترسناکی ساخته شده است، به ترتیبی وام‌دار اکسپرسیونیسم آلمان بوده است.
فیلم نوآر، که خود لانگ بعدها به یکی از سازندگان مهم آن تبدیل شد، در تصویر کردن تاریکی‌ و سایه‌ها به شدت وام‌دار اکسپرسیونیسم است. فیلم‌های کلاسیک آلفرد هیچکاک همچون «روانی»، و بسیاری از آثار تیم برتون نیز از مولفه‌های سینمای اکسپرسیونیستی الهام گرفته‌اند.
علاوه بر این آثار، فیلم‌های در ژانر ترکیبی نوآر-تخیلی مثل «بلیدرانر»، «شهر تاریک»، و «ماتریس» همه از مولفه‌های سینمای اکسپرسیونیست برای القای حس ترس و توهم در فضایی تیره و تار بهره برده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size